sobota, 6 czerwca 2020 r.

Rodziny, jednoczcie się!

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich we Wrześni świętowało 20-lecie istnienia. Rocznicowej Mszy św. sprawowanej 24 października z udziałem kapłanów i członków oddziałów parafialnych przewodniczył bp senior Bogdan Wojtuś.


W homilii biskup senior wskazał na ważną, niezastąpioną rolę rodziny jako fundamentu społeczeństwa. Dziś tej rodzinie, a co za tym idzie i społeczeństwu zagraża wiele niebezpieczeństw. Gdzie zatem rodzina ma czerpać siłę? W Bogu i wspólnocie. „Trzeba się jednoczyć, by być silnym” – przekonywał bp Wojtuś zachęcając rodziny do angażowania się w ruchy i stowarzyszenia prorodzinne. „Głos wielu jest lepiej słyszany” – przekonywał. We wspólnej modlitwie uczestniczyli prezesi i członkowie oddziałów stowarzyszenia z Wrześni, Słupcy, Damasławka i Inowrocławia. Obecni byli także: ks. kan. Franciszek Jabłoński, ks. Czesław Kroll, ks. kan. Adam  Zalesiak, ks. Kazimierz Kuczma, ks. kan. Kazimierz Głów i ks. Gabriel Kozikowski.


Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w archidiecezji gnieźnieńskiej powstało w 1993 roku. Inicjatorem jego powstania był bp Bogdan Wojtuś, który przez wszystkie lata otaczał je opieką, służył radą oraz czuwał nad wszystkimi formami działania. Prezesami stowarzyszenia byli Maria Konieczna z Gniezna i Dorota Kulczewska ze Słupcy. Obecnie funkcję tą pełni Tomasz Matkowski z Inowrocławia. Od strony duchowej nad działaniem stowarzyszenia czuwali: ks. Zbigniew Zabiszak i ks. Franciszek Jabłoński. Obecnie asystentem jest ks. Rafał Wnuk. Według statutów celem stowarzyszenia jest wszechstronne działanie na rzecz rodziny, a w szczególności wspomaganie rodzin katolickich w kształtowaniu życia małżeńskiego i rodzinnego oraz formowanie postawy apostolskiej zgodnie z zasadami Ewangelii, wyrażonymi w nauczaniu  Kościoła Katolickiego.


BK

Polecamy