poniedziałek, 1 czerwca 2020 r.

Wągrowiec: inauguracja "Dni Hospicjów"

Stowarzyszenie im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa, prowadzące Ośrodek Opieki Pozaszpitalnej – Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu już po raz jedenasty bierze udział  w Ogólnopolskiej Kampanii Społeczno – Edukacyjnej  „Hospicjum to też Życie”, która w br. wplata się w międzynarodową akcję „Głosy dla Hospicjów”. Tegoroczna akcja prowadzona jest pod hasłem „Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach –  pomóż osieroconym dzieciom”.


Uroczystej Mszy św. inaugurującej wągrowiecką kampanię  przewodniczył abp senior Henryk Muszyński. Eucharystię sprawowaną 18 października w kościele pw. św. Wojciecha koncelebrowali ks. prałat Andrzej Rygielski oraz proboszcz parafii ks. Tomasz Kruszelnicki. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także dziekan dekanatu wągrowieckiego kan. ks. Piotr Kalinowski, lekarze, pielęgniarki i wolontariusze pracujący w hospicjum,  licznie przybyli parafianie oraz przedstawiciele lokalnych władz miejskich , gminnych i powiatowych.


W okolicznościowej homilii abp Muszyński przypomniał zasługi ks. prałata Rygielskiego, twórcy i budowniczego jedynego hospicjum w archidiecezji gnieźnieńskiej. Odniósł się również do problemu cierpienia chorego człowieka w nauce kościoła oraz człowieka cierpiącego nie tylko fizycznie, ale i duchowo, w samotności. „Żaden człowiek, nawet bardzo cierpiący, nie będzie pragnął śmierci, gdy będzie czuł, że jest ktoś, kto kocha; ktoś, komu na nim zależy, ktoś bliski...” – przypomniał  słowa twórczyni ruchu hospicyjnego, śp. Cicely Saunders, założycielki   Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie, które są mottem Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu: „Liczysz się tylko Ty, ponieważ jesteś sobą Liczysz się do ostatniej chwili swego życia. I zrobimy wszystko,  żeby Ci pomóc nie tylko umrzeć w spokoju, lecz żyć aż do śmierci". „I dlatego tak ważne są takie ośrodki jak hospicja, w którym chorzy czują, że otoczeni są życzliwą obecnością nie tylko lekarza, pielęgniarek, ale także wolontariuszy, którzy poświęcają im swój czas” – mówił abp senior.


Na zakończenie Mszy św. ks. prał. Andrzej Rygielski w bardzo ciepłych słowach podziękował ks.  prymasowi seniorowi za odprawioną Mszę św. i wygłoszoną okolicznościową homilię, ks. proboszczowi za czynne włączenie się w obchodzone „Dni Hospicjów”, ks. dziekanowi i wolontariuszom. Szczególne słowa podziękowania skierował do parafian, dzięki wsparciu których to wszystko  mogło powstać. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II o wyobraźni miłosierdzia i  zachęcał, byśmy taką wyobraźnię mieli, bowiem Bóg dla człowieka ma wiele dróg. Dla każdego, według jego możliwości, zdolności i potrzeby serca. Bóg wytycza drogę i zawsze na niej stawia drugiego człowieka. Nam pokazał drogę, która podejmuje zadanie, spotkania człowieka w jego trudnej godzinie życia. Społeczeństwo Wągrowca miało i ma tą wyobraźnie, czego dowodem jest Wasza obecność tu w kościele oraz hospicjum.


W sobotę 17 października w sali Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu odbył się wykład Prezesa Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran dr. hab. n. med Macieja Sopaty z Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej, Hospicjum Palium, Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu na temat: „Postępy w leczeniu ran przewlekłych i odleżyn”. W koncercie piosenki biesiadnej, który był podziękowaniem dla wszystkich ludzi wielkiego serca, dzięki którym życie pacjentów hospicjum choć przez chwilę staje się jaśniejsze, wystąpiła skocka kapela „Kowole”. Na wniosek Stowarzyszenia Zarząd Powiatu Wągrowieckiego przyznał dr. Januszowi Kiszka, wieloletniemu wolontariuszowi hospicjum Nagrodę Herbu Powiatu Wągrowieckiego.


Fot. S. Owsianny 

Polecamy