poniedziałek, 25 maja 2020 r.

Za wstawiennictwem św. Jana Pawła II... (video)

W katedrze gnieźnieńskiej, przy relikwiach św. Jana Pawła II, modlono się 22 października w jego liturgiczne wspomnienie. Mszy św. z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, gnieźnieńskich biskupów i duchowieństwa przewodniczył abp senior Józef Kowalczyk.


„Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! (…) pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka. Tylko On ma słowa życia wiecznego” – przypomniał w homilii słowa świętego papieża abp Kowalczyk wskazując, że wciąż stanowią one dla nas program działania i pracy nad sobą. „Zechciejmy je zgłębić i wprowadzać w życie teraz, kiedy w świecie czyni się tak wiele wysiłków, aby w życiu publicznym redukować sprawy religijne i zasady moralne” – mówił.


Nawiązując do kończącego się w Rzymie Synodu Biskupów o rodzinie przypomniał, że św. Jan Paweł II nigdy nie szczędził sił i czasu na nauczanie dotyczące rodziny i przestrzeganie przed tym, co jej zagraża. „W jego adhortacji apostolskiej „Familiaris Consortio” znajdziemy wszystko to, czym zajmuje się dziś synod” – wskazał abp senior dodając, że mowa jest tam m.in. o niesieniu pomocy małżeństwom i rodzinom przeżywającym trudności, w tym również tzw. małżeństwom na próbę i wolnym związkom. Wiele uwagi poświęca się też osobom rozwiedzionym, które zawarły nowy niesakramentalny związek, nawołując, aby tych ludzi nie traktować, jako odrzuconych przez Kościół. „Powstaje więc pytanie, czy my korzystamy z dotychczasowego dorobku nauczania? Należy żywić nadzieję, że obecne Zwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów przyczyni się do uspokojenia zaistniałego zamieszania w świecie, czego jesteśmy świadkami” – stwierdził abp Kowalczyk.


Wspominał też św. Jana Pawła II jako wielki autorytet i człowieka świętego, który swoim słowem i nauczaniem przyczynił się do zmiany postaw wielu milionów ludzi. Dzień 22 października to także dzień śmierci kard. Augusta Hlonda, o czym abp Kowalczyk przypomniał, zachęcając, by obaj byli dla współczesnych wzorem człowieka,  chrześcijanina i katolika, a dla duchownych kapłana i biskupa.


Święty Jan Paweł II odwiedził Gniezno dwukrotnie w 1979 i w 1997 roku. Podczas pierwszej pielgrzymki spotkał się m.in. z młodzieżą, która czekała na niego pod domem arcybiskupów gnieźnieńskich. To właśnie tam nawiązał się specyficzny, bezpośredni dialog papieża z młodymi, kontynuowany później m.in. podczas Światowych Dni Młodzieży. Wśród wielu wypowiedzianych wówczas w Gnieźnie słów były i te skierowane do matek. „Pragnę w imię tej naszej wspólnej Matki — Ojczyzny, jeszcze raz oddać hołd każdej polskiej matce, mojej własnej matce, każdej polskiej kobiecie, każdej polskiej dziewczynie, oddać hołd macierzyństwu. Oddać hołd kobiecości, oddać hołd dziewictwu! Gdyby nie było tego macierzyństwa fizycznego czy duchowego, nie byłoby gniazda, nie byłoby kolebki, nie byłoby rodziny, nie byłoby narodu!” – mówił wówczas Jan Paweł II.


BK KAI


       


Fot. J. Andrzejewski  

Polecamy