poniedziałek, 25 maja 2020 r.

Zbiórka. Pomożesz?

Dzień Papieski to tradycyjnie okazja do wsparcia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która ułatwia edukację i start niezamożnej zdolnej młodzieży z małych miejscowości. W naszej archidiecezji taką pomoc otrzymuje 42 młodych ludzi.


W niedzielę 11 października stypendyści pojawią się w kościołach Gniezna, by pod koniec Mszy św. podziękować za wsparcie i opowiedzieć trochę o fundacji. Przypomnijmy, że idea jej powołania narodziła się po pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Polski w 1999 roku. Rok później słowo stało się ciałem i powstała organizacja, której celem było upamiętnienie pontyfikatu papieża Polaka poprzez wspieranie konkretnych przedsięwzięć społecznych, głównie w obszarze edukacji i kultury. Na początku programem stypendialnym objętych było 500 młodych ludzi z całej Polski. Dziś jest ich pięć razy więcej. Są wśród nich także uczniowie i studenci z archidiecezji gnieźnieńskiej.


„Łącznie mamy 42 stypendystów, w tym 19 gimnazjalistów i licealistów oraz 23 studentów. Generalnie program pomyślany jest tak, aby młodzi ludzie otrzymywali wsparcie przez cały czas edukacji, o ile oczywiście spełniają konieczne warunki” – wyjaśnia ks. dr Piotr Halczuk, koordynator FDNT w archidiecezji gnieźnieńskiej. A warunków jest kilka. Po pierwsze wiek – od drugiej klasy gimnazjum wzwyż. Po drugie wyniki w nauce – w gimnazjum średnia minimum 4,8, w liceum 4,5. Po trzecie dochód nieprzekraczający 1120 zł na osobę w rodzinie. Czwarty warunek – zamieszkanie w mieście do 20 tysięcy mieszkańców również jest ważny, choć nie rozstrzygający. Jak tłumaczy ks. Halczuk, przy rozpatrywaniu wniosków pod uwagę branych jest wiele okoliczności i miejsce zamieszkania w mniejszym czy nieco większym mieście nie jest akurat decydujące. Przydaje się za to aktywność w parafii lub działalność wolontariacka.


Samo stypendium podzielone jest na dwa pakiety – socjalny i naukowy. Za pieniądze z pierwszego stypendyści mogą opłacić koszty dojazdu do szkoły, zakwaterowania w bursie, kupna odzieży itd. Pakiet naukowy przeznaczają na książki, opłaty za Internet, dodatkowe lekcje, zakup instrumentów muzycznych itp. Łącznie oba pakiety  to ok. 310 złotych dla gimnazjalistów i licealistów i 480 złotych dla studentów. Oprócz pomocy finansowej program stypendialny obejmuje także formację, która dostosowana jest do wieku stypendystów. Studenci korzystają z tej prowadzonej przez duszpasterstwa akademickie w miejscach, w których studiują. Gimnazjaliści i licealiści objęci są formacją diecezjalną, której stałym punktem jest dzień skupienia organizowany dwa razy w roku. Ponadto raz w roku wyjeżdżają na obóz letni, na którym mają okazję poznać i zaprzyjaźnić się z rówieśnikami z całej Polski.


Jutro przy kościołach zbiórka do puszek na stypendia. Zachęcamy!

ZAJRZYJ www.dzielo.pl


BK

 

Polecamy