środa, 14 listopada 2018 r.

"Mieszko i Dobrawa" przemówił

Na Ostrowie Lednickim po raz pierwszy zabrzmiał jubileuszowy dzwon „Mieszko i Dobrawa”. Była to tak zwana „próba dźwięku” – dzwon będzie teraz milczał aż 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Dźwięk dzwonu rozległ się na wyspie w samo południe 21 sierpnia.

- W tym uroczystym dniu spotykamy się po to, żeby usłyszeć dźwięk historii, który został zaklęty bezpośrednio i symbolicznie w tym dzwonie – mówił dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, prof. Andrzej Wyrwa. - Wsłuchamy się w jego dźwięk, niech rozpocznie nowe życie i będzie w tym miejscu symbolem, mówiącym o początkach państwa i naszego dziedzictwa kulturowego.

Dzwon wykonany został w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Jego ornamentyka w całości nawiązuje do ikonografii i zabytków związanych z książęcą parą i przestrzenią Ostrowa Lednickiego. Zostanie poświęcony 14 kwietnia przyszłego roku, gdy w Gnieźnie rozpoczną się główne uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski. Do tego czasu zostanie również opracowany szczegółowy regulamin ustalający między innymi święta, w które rozlegać się będzie jego dźwięk.

Polecamy