piątek, 29 maja 2020 r.

1050. rocznica Chrztu Polski - obchody w Gnieźnie i Poznaniu

Główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędą się 14 kwietnia 2016 roku w Gnieźnie i 15-16 kwietnia 2016 roku w Poznaniu – poinformowano 20 stycznia podczas spotkania Komisji Duszpasterstwa KEP w Warszawie.


Przygotowania do jubileuszu obejmują opracowanie i wdrożenie programów katechez na każdy poziom edukacyjny a także programów edukacyjnych dla nauczycieli oraz uczniów – powiedział podczas obrad biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl. Programy takie już są opracowywane, zaś Komisja Duszpasterstwa ma nadzieję, że będą one realizowane w całej Polsce a nie tylko w archidiecezji poznańskiej. Przygotowano też cykl konferencji naukowych, debat i innych działań popularno naukowych. Przybliżą one polityczny, społeczny i religijny kontekst chrztu przyjętego przez Mieszka I w 966 r. a także ukażą świadomość Chrztu Polski w dzisiejszym społeczeństwie.

za KAI poprawiona


Decyzją Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w archidiecezji gnieźnieńskiej 6 czerwca br. rozpocznie się nowenna przed 1050. rocznicą Chrztu Polski stanowiąca jeden z elementów duchowego przygotowania do tego wydarzenia.

____________________________________________________________________________________________________________________

Za datę chrztu Mieszka I przyjmuje się dzień 14 kwietnia 966. Wedle ówczesnego zwyczaju ceremonie takie odbywały się w Wielką Sobotę. Miejsce nie zostało jak dotąd ustalone. Historycy upatrują go zarówno w Polsce – w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu, jak i poza naszymi ziemiami np. w Ratyzbonie lub w Kolonii. Akt ten zapoczątkował proces chrystianizacji ówczesnego państwa polskiego i jednocześnie włączył je do rodziny chrześcijańskich narodów Europy. Wedle zgodnej opinii historyków bez tego aktu, Polski jako suwerennego organizmu państwowego nie dałoby się utrzymać.


W milenijnym roku 1966 obchody rocznicy Chrztu Polski miały szeroki i uroczysty wymiar. Zgodnie z zamysłem kard. Stefana Wyszyńskiego stanowiły one ukoronowanie rozpoczętej w 1957 roku Wielkiej Nowenny. Uroczystości w Wielkopolsce – kolebce polskiej państwowości miały szczególny charakter i stanowiły, obok tych zorganizowanych na Jasnej Górze, główne punkty obchodów centralnych. I właśnie na nich władze komunistyczne skoncentrowały swoją uwagę. By odciągnąć wiernych od udziału w nabożeństwach i Mszach św. zorganizowano konkurencyjne obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. Odbywały się wiece, występy popularnych zespołów muzycznych, kiermasze poszukiwanych towarów i inne masowe imprezy rozrywkowe. Centralne obchody w Gnieźnie odbyły się w dniach 14-16 kwietnia 1966 roku z udziałem kard. Stefana Wyszyńskiego i Episkopatu Polski. Prymas Tysiąclecia zapisał m.in.: ,,Zebraliśmy się w Bazylice Prymasowskiej na konkluzyjne nabożeństwo uroczystości milenijnych w Gnieźnie. Nieszpory celebrował arcybiskup Wojtyła. Właśnie gdy rozpoczęliśmy śpiew Niechaj będzie pochwalony odezwały się armaty na salut marszałka Spychalskiego, który na pobliskim placu Wolności odprawiał obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego (forsowanie Odry) Przedziwne wrażenie wywiera ten śpiew przy odgłosie armat. Wkrótce armaty umilkły, a śpiew trwał dalej”.

(film bez dźwięku)

Polecamy