sobota, 6 czerwca 2020 r.

Bp Wętkowski o ŚDM 2016

Nawet osiem tysięcy młodych ludzi ze świata może przyjechać do nas z okazji Światowych Dni Młodzieży 2016. Jak mówi bp Krzysztof Wętkowski, grupy już się zgłaszają. Młodych przyciąga przede wszystkim duch i historia tysiącletniej archidiecezji gnieźnieńskiej.  


Przyszły rok będzie wyjątkowy. W kwietniu świętować będziemy 1050. rocznicę Chrztu Polski, a w lipcu powitamy młodych udających się do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży i spotkanie z papieżem Franciszkiem. Czy Ojciec Święty przyjedzie także do Gniezna i innych polskich miast? Pytanie jest otwarte. Jak tłumaczy bp Krzysztof Wętkowski oficjalne zaproszenie zostało wystosowane. Na odpowiedź musimy jednak poczekać. „Stolica Apostolska potwierdza wizytę zwykle na rok przed wydarzeniem, trzeba więc jeszcze trochę cierpliwości” – wyjaśnia.


Pewnym jest natomiast, że przyjedzie do nas młodzież zdążająca na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Możemy się spodziewać ośmiu tysięcy młodych gości z różnych stron świata. Grupy już się zgłaszają. Jak podkreśla gnieźnieński biskup pomocniczy młodych przyciąga przede wszystkim duch i historia archidiecezji gnieźnieńskiej i samego Gniezna – kolebki Kościoła i państwa polskiego, gdzie złożono ciało Wojciecha, świętego niepodzielonego Kościoła i gdzie koronowali się pierwsi polscy królowie. Przy okazji warto przypomnieć, że w tym roku przypada 990. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego i jego syna Mieszka II. Zanim jednak gościć będziemy młodych, do Gniezna przybędą symbole Światowych Dni Młodzieży – Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Powitamy je w archidiecezji 17 kwietnia 2016 roku, pożegnamy 30 kwietnia, będą więc obecne na dorocznych uroczystościach świętowojciechowych. Znaki pielgrzymowały już do Gniezna w czerwcu ubiegłego roku i towarzyszyły młodym uczestniczącym 6 czerwca w Jutrzni Lednickiej w katedrze gnieźnieńskiej.


BK
Fot. J. Tomaszewski/Przewodnik Katolicki

 

Mapa peregrynacji symboli ŚDM

Polecamy