sobota, 6 czerwca 2020 r.

Gniezno: modlitwa za kard. Glempa

W katedrze gnieźnieńskiej modlono się 23 stycznia w intencji zmarłego przed dwoma laty kard. Józefa Glempa. Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski. Jak mówił, kard. Glemp był człowiekiem głębokiej i zarazem pokornej wiary, człowiekiem, który kochał Kościół i kochał Polskę.


Wspominając zmarłego 23 stycznia 2013 roku Prymasa Józefa Glempa bp Wętkowski zwrócił uwagę na bardzo znamienny rys jego osobowości i posługi – pokorę i świadomość dziecięctwa Bożego. Jak przypomniał, kard. Glemp nie przywiązywał wagi do świętowania swoich rocznic, o jednej jednak zawsze pamiętał – rocznicy chrztu świętego. „Niezawodnie do ostatnich lat swojego życia wracał do Inowrocławia i tam, w kościele, w którym został ochrzczony, dziękował Bogu za dar życia i powołania. Doskonale rozumiał, że w tym momencie w życie człowieka wierzącego wszystko się zaczyna. Inne rzeczy mijają, zaszczyty, urzędy i godności przychodzą i odchodzą, a dzieckiem Bożym pozostaje się na zawsze” – mówił bp Wętkowski.


Przyznał również, że najważniejsze zadania w Kościele przyszło kard. Glempowi pełnić w trudnych czasach. Dziś nazywany jest ostatnim z wielkich Prymasów, Prymasem przełomów i tych przełomów – jak dodał biskup pomocniczy gnieźnieński – w jego życiu i posłudze było wiele. „Wystarczy wspomnieć 1981 rok i stan wojenny. Z jakimi trudnościami spotkał się, gdy nawoływał do spokoju i rozwagi, nie idąc za podszeptami tych, którzy chcieli, by wzywał do rewolucji. Okazał się wówczas mężem opatrznościowym i wielu po latach przyznało mu rację. Jak bardzo przeżył śmierć ks. Jerzego Popiełuszki. Jak potrzebny był jego głos w czasie wielkich przemian 1989 roku. Był patriotą, kochał Kościół i kochał Polskę i widział dalej niż tylko do następnych wyborów” – podkreślił biskup pomocniczy gnieźnieński.


Wskazał także na zasługi kard. Glempa dla archidiecezji gnieźnieńskiej, której przez 11 lat był pasterzem. To właśnie w niej powstała jedna z pierwszych diecezjalnych Caritas i tu otwarto jeden z pierwszych domów niosących pomoc samotnym matkom. Z inicjatywy Prymasa Glempa w Gnieźnie powstał także instytut teologiczny dla świeckich. Wielką troską kard. Glemp otaczał także katedrę gnieźnieńską – matkę wszystkich kościołów w Polsce. „To był człowiek, kapłan, który rzeczywiście towarzyszył Chrystusowi, człowiek wielkiej i zarazem pokornej wiary i w jej perspektywie zawsze widział swoje życie” – mówił na koniec bp Wętkowski.


Śp. kard. Józef Glemp był arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim w latach 1981-92. Jednocześnie sprawował urząd arcybiskupa metropolity warszawskiego, obie archidiecezje były bowiem do 25 marca 1992 połączone unią personalną. Jednocześnie piastował godność Prymasa Polski, którą zachował – jako kustosz relikwii św. Wojciecha – po reorganizacji struktur administracyjnych Kościoła w Polsce w 1992 i rozłączeniu obu archidiecezji. Na mocy decyzji Benedykta XVI tytuł Prymasa Polski wrócił do arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego w grudniu 2009 roku, gdy kard. Glemp skończył 80 lat. Otrzymał go ówczesny arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński.


BK KAI
Fot. B. Kruszyk


 

 

Polecamy