sobota, 6 czerwca 2020 r.

Inowrocław pamiętał

W niedzielę 25 stycznia w kościele pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu, gdzie ochrzczony został kard. Józef Glemp, modlono się w jego intencji. Rocznicowa Msza św. zgromadziła parafian, członków Akcji Katolickiej i założonego przez kardynała Towarzystwa św. Wojciecha.


Mszy św. przewodniczył ks. kan. Zenon Rutkowski, który we wprowadzeniu podkreślił rolę Inowrocławia i Kujaw w życiu zmarłego Prymasa. Jego postać przypomniał także w homilii ks. kan. Andrzej Grzelak z Gniezna, wskazując na trzy bardzo znamienne rysy posługi kardynała w archidiecezji gnieźnieńskiej. Pierwszy – jak mówił – jakże dalekowzroczny, łączył się z hasłem „Między ołtarzem a stołem”, które Prymas wybrał osobiście na Kongres Eucharystyczny zorganizowano w naszej archidiecezji pod koniec lat osiemdziesiątych. Kard. Glemp doskonale czuł, że rodzina będzie właściwie funkcjonować, kiedy oprze się na Bogu i wspólnocie rodzinnej, której symbolem jest stół jako miejsce spotkania, rozmowy, ofiarowania czasu, posiłku. Drugi rys to troska o młodzież. Jej znakiem jest Lednica – symboliczne miejsce chrztu naszych praojców, a dla młodego pokolenia Polaków także miejsce wyboru Chrystusa na Króla. Trzeci rys posługi Prymasa Glempa to troska o ludzi kujawskiej ziemi. Wyciąganie z kurzu historii jej bohaterów, upamiętnianie ich czynów, zarówno tu w Inowrocławiu, jak i w Płonkowie, Rycerzewie czy Kościelcu.


Mszę św. koncelebrowali: proboszcz parafii pw. Zwiastowania NMP ks. prałat Leszek Kaczmarek oraz ks. Tomasz Głuszak, asystent kościelny Towarzystwa św. Wojciecha, które Prymas Glemp powołał do istnienia. Po Mszy św. bracia złożyli pod tablicą upamiętniającą zmarłego Prymasa wiązankę kwiatów i pod przewodnictwem ks. Głuszaka odmówili modlitwę. Następnie na plebanii odbyło się spotkanie noworoczno-opłatkowe braci skupionych w kołach Towarzystwa działających na kujawskiej ziemi.


Fot. J. Misterski

Polecamy