piątek, 5 czerwca 2020 r.

Królowie w archidiecezji

Nie tylko Gniezno podążyło za Mędrcami do Betlejem. Swoje barwne i rozśpiewane orszaki miały także Słupca, Wągrowiec, Kłecko i Kruszwica. Z kolei u Królowej Jadwigi w Inowrocławiu było dostojnie – nie dziwota, w końcu patronka to stateczna i święta monarchini.


Wągrowiec, podobnie jak Gniezno, włączył się do ogromnej, liczącej ponad 330 miejscowości orszakowej rodziny. Pochód wyruszył wczesnym popołudniem i przeszedł na miejski Rynek, skąd po uroczystym powitaniu ruszył dalej do wągrowieckiej fary, gdzie odbyło się wspólne kolędowanie. W rolę monarchów przekonywująco wcielili się duszpasterze parafii pw. św. Jakuba Apostoła (fara).


W Słupcy Orszak Trzech Króli odbył się po raz drugi – również w ramach ogólnopolskiego przedsięwzięcia. W ulicznym kolędowaniu wzięli udział mieszkańcy trzech miejscowych parafii – parafia pw. św. Wawrzyńca w zielonych barwach reprezentowała kontynent afrykański, parafia pw. bł. Michała Kozala BM wystąpiła w kolorze czerwonym jako symbol Azji, a parafia pw. św. Leonarda na biało symbolizowała naszą Europę. Monarchowie w asyście Orkiestry Dętej OSP Słupca oraz zuchów i harcerzy niosących Betlejemskie Światło Pokoju poprowadzili uczestników orszaku na miejski Rynek, gdzie oddano Dziecięciu pokłon, złożono dary i kolędowano.


W parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu Mędrcy modlili się wspólnie z najmłodszymi na Mszy św. dla dzieci, a później pokłonili się Świętej Rodzinie czuwającej w kościelnej Stajence.


W Kłecku orszak zorganizowano po raz drugi. Przed południem do serca miasta – na Rynek przybyli Kacper, Melchior i Baltazar, by poprowadzić zgromadzonych tam mieszkańców do parafialnej świątyni, gdzie Mędrcy pokłonili się Bożej Dziecinie i wspólnie z wszystkimi uczestniczyli w Mszy świętej.


Po raz drugi królowie zawitali także do Kruszwicy. Wspólne kolędowanie poprzedziła Msza św. sprawowana w kruszwickiej bazylice, po zakończeniu której monarchowie – dla odmiany jadący bryczką, powiedli mieszkańców do kościoła pw. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, gdzie świętowanie zakończono. Podczas orszaku Kruszwiczanie modlili się tajemnicami  radosnymi różańca świętego, modlitwą św. Jana Pawła II w intencji rodzin oraz o owoce zakończonego Synodu Biskupów. I w intencji misji. Jasełkom towarzyszył konkurs dla najmłodszych na najładniejszą koronę.


BK
Fot.
Wągrowiec - ks. Sz. Pawłowski 
Słupca - K. Rybicka
Inowrocław - ks. T. Rogaliński
Kłecko - ks. D. Woźniak
Kruszwica - J. Ryszkiewicz

Polecamy