czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Monarchowie w Gnieźnie (video)

Trzeci Orszak Trzech Króli przeszedł 6 stycznia ulicami Gniezna. Monarchowie wraz ze swymi świtami wyruszyli sprzed miejskiego teatru i podążyli do katedry gnieźnieńskiej, gdzie złożyli pokłon Dzieciątku i gdzie odbyło się wspólne kolędowanie z udziałem abp. Wojciecha Polaka.


Podobnie jak w latach ubiegłych kolędnicy w czerwnych, zielonych i niebieskich barwach podążyli za mędrcami zmierzającymi do gnieźnieńskiego Betlejem na koniach. W drodze przywitali św. Wojciecha przy jego pomniku, i dalej, już wspólnie z nim, ruszyli dalej, zatrzymując się po drodze u króla Heroda. Za gwiazdą i wedle wskazań aniołów pokazujących drogę dotarli ostatecznie na Wzgórze Lecha, gdzie przy katedrze ofiarowali swoje dary Dzieciątku i gdzie witał wszystkich Prymas Polski. „Cieszę się, że tylu z was przychodzi w ten sposób do Jezusa, że włączyliście się w tę wspólnotę serc idących do Pana. On daje nam prawdziwą radość, zatem uśmiechnijmy się trochę i niech radość będzie w naszych sercach” – mówił abp Polak. Prosił również, by tę radość zanieść do domów - do najbliższych i tych, którzy jej szczególnie potrzebują. „To radość z tego, że Jezus jest naszym Panem i Bogiem. On mówi nam: nie bójcie się, jestem dla was i z wami. To jest przesłanie, które co roku płynie od Nowonarodzonego. Nie bójmy się więc przychodzić do Jezusa. On niczego nam nie zabiera, a wszystko daje. On czyni nasze życie pięknym, wartościowym i bożym. Spotykajmy się z Jezusem w Słowie Bożym i w Eucharystii” – prosił Prymas Polski. Podziękował też organizatorom orszaku i wszystkim obecnym, w szczególności maluchom, które z równym przejęciem towarzyszyły mędrcom, co śpiewały kolędy.


Gnieźnieński orszak zgromadził wielu mieszkańców miasta i okolic. Po raz drugi odbył się przy pogodnym niebie. Monarchom i kolędnikom przez cały czas towarzyszyło piękne słońce. Młodzież niosła kolorowe transparenty i flagi. Wszyscy otrzymali specjalne nalepki. Na wielu głowach, zwłaszcza najmłodszych, błyszczały korony. Były też bańki mydlane, orszakowe cukierki, wysłannicy niebiescy na szczudłach. Wspólne świętowanie zakończyło błogosławieństwo Prymasa Polski.BK KAI
Fot. B. Kruszyk, J. Andrzejewski

Polecamy