poniedziałek, 25 maja 2020 r.

Prymas Polski o rocznicy Chrztu Polski

Dźwięk jubileuszowego dzwonu na Ostrowie Lednickim obwieści 14 kwietnia przyszłego roku 1050. rocznicę chrztu Polski. Przygotowania do jubileuszu obejmują wymiar duchowy i edukacyjny – poinformował w rozmowie z KAI abp Wojciech Polak.


Podczas uroczystej Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, w czwartek 14 kwietnia, Episkopat Polski będzie dziękować za chrzest Polski. Po południu biskupi udadzą się na Ostrów Lednicki na jeziorze Lednica, gdzie przy palatium mieszkowym, zabrzmi jubileuszowy dzwon ogłaszając 1050. rocznicę Chrztu Polski. Prymas Polski zapowiedział, że przygotowania do jubileuszu mają przede wszystkim wymiar duchowy. 6 czerwca tego roku, w pierwszą rocznicę ingresu abp. Polaka do katedry gnieźnieńskiej, w całej archidiecezji rozpocznie się nowenna. „Chcemy przypomnieć także te treści, które były w wielkiej nowennie Prymasa Tysiąclecia” – zapowiada metropolita gnieźnieński.


Drugi wymiar związany jest z refleksją nad znaczeniem chrztu świętego dla życia współczesnych polskich wiernych. „W tę refleksję będzie się wpisywał kolejny Zjazd Gnieźnieński zorganizowany w marcu przyszłego roku” – powiedział KAI abp Polak. Program przygotowań obejmuje też liczne sympozja, z których trzy odbyły się już w gnieźnieńskim Instytucie Kultury Europejskiej im. Jana Pawła II. Zorganizowano je przy współpracy Muzeum Początku Państwa Polskiego i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.


Prymas zwrócił uwagę, że pierwszym etapem duchowych przygotowań do obchodów rocznicowych będzie kwietniowy odpust św. Wojciecha, podczas którego będziemy wspominać 990. rocznicę koronacji króla Bolesława Chrobrego. Wskazał też na znaczenie współpracy z miastem i ze starostwem w przygotowaniach do wydarzeń rocznicowych.


„Mamy nadzieję, że w wymiarach współpracy z miastem i regionem powstaną liczne wystawy, bowiem w Archiwum Archidiecezjalnym oraz w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej mamy bardzo cenne pamiątki dotyczące dziejów chrześcijaństwa na tych ziemiach. Chcemy te eksponaty udostępnić szerszej publiczności – deklaruje Prymas Polski. Zaznacza też, że Gniezno stanowi cząstkę wielkopolskiego Komitetu Organizacyjnego obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski, w którego skład weszli m.in. metropolici Poznania i Gniezna, prezydenci tych miast, wojewoda wielkopolski i marszałek, a także dyrektor Narodowego Centrum Kultury.


Abp Polak przypomniał, że w 2013 r. został podpisany list intencyjny, zgodnie z którym jubileuszowe obchody w ramach Gniezna i Poznania będą miały także wymiar ogólnonarodowy. Jak wskazuje hierarcha, wszystkie strony wyraziły gotowość współorganizowania uroczystości religijnych oraz wydarzeń naukowych, kulturalnych i społecznych dotyczących rocznicy chrztu Polski.


KAI

Polecamy