piątek, 27 listopada 2020 r.

Szafarze w Rościnnie

Duchowe ćwiczenia przed Bożym Narodzeniem odbyli już także szafarze z archidiecezji gnieźnieńskiej. W sobotę 3 grudnia w liczbie 68 (w tym 6 kandydatów) stawili się w Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie, gdzie usłyszeli „Idźcie i głoście”.


Rekolekcyjne konferencje prowadził biblista ks. dr hab. Paweł Podeszwa z gnieźnieńskiego PWSD. Nawiązując do hasła rozpoczętego wraz z Adwentem Roku Duszpasterskiego 2016/17 „Idźcie i głoście”, starał się wyjaśnić, na czym polega dojrzałe świadectwo uczniów Jezusa. Zachęcał do odważnego wyruszenia w drogę, zasłuchania w Słowo Boże – szczególnie podczas Eucharystii oraz do pełnego entuzjazmu dzielenia się doświadczeniem wiary, które – jak podkreślił – zawsze musi być poparte przykładem chrześcijańskiego życia. Akcentując konieczność i wagę autentycznego świadczenia o Chrystusie w różnych sytuacjach codziennego życia, przypomniał słuchaczom wymowne stwierdzenie z papieskiego nauczania Jana Pawła II, że „człowiek współczesny bardziej wierzy świadkom, aniżeli nauczycielom, bardziej doświadczeniu, aniżeli doktrynie, bardziej życiu i faktom, aniżeli teoriom. Świadectwo życia chrześcijańskiego jest pierwszą i niezastąpioną formą misji” (Redemporis missio 42).


Szafarzom towarzyszył ich duchowy opiekun ks. kan. Franciszek Jabłoński, który z kolei przybliżył główne założenia programu duszpasterskiego na rok 2017 i jego realizację w diecezji. Ukazał także postać świętych małżonków Zelii i Ludwika Martin. W skupieniu uczestniczyło 62 szafarzy, w tym 6 kandydatów z Gniezna, Skoków, Imielna, Wągrowca i Szamocina. W programie, obok konferencji, była także spowiedź św., adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza święta. 

Polecamy