niedziela, 20 września 2020 r.

4 czerwca

Za nieco ponad miesiąc, nad brzegami Jeziora Lednickiego, odbędzie się XX Spotkanie Młodych pod Bramą Rybą. Na czas spotkania stanie się ona Bramą Miłosierdzia – największą i jedyną taką w Polsce.


Tegoroczna Lednica będzie czwartym, ostatnim spotkaniem w ramach przygotowań do 1050. rocznicy chrztu Polski. Poprzednie odbyły się pod hasłami: „W Imię Ojca”, „W imię Syna” i „W Imię Ducha Świętego”. – Podczas tego spotkania chcemy wyśpiewać, wytańczyć, wykrzyczeć „Amen!”, czyli „Niech tak się stanie!”. Przygotowało nas do tego, jak je nazywamy, triduum lednickie, które przeżywaliśmy z o. Janem Górą. W tym roku chcemy je nie tylko zwieńczyć, ale też coś nowego rozpocząć ‒ wyjaśnił podczas niedawnej konferencji prasowej o. Maciej Soszyński OP, jeden z duszpasterzy lednickich. W tym roku symbolami spotkania będą podręczny egzemplarz Pisma Świętego z dedykacją papieża Franciszka, co było ostatnim marzeniem o. Góry oraz drewniany krzyżyk do zawieszenia nad drzwiami pokoju. ‒ Napisane jest na nim hasło tegorocznego spotkania: „Amen” napisane ręką ojca Jana. Zeskanowaliśmy je z jego kalendarza, w którym już wcześniej zapisał sobie to hasło ‒ mówił o Wojciech Prus OP, drugi z duszpasterzy lednickich dopowiadając, że tegoroczne spotkanie będzie jednym wielkim podziękowaniem za ojca Jana, za jego dzieła i dary. ‒ Wszyscy, którzy cokolwiek mu zawdzięczamy, spotykamy się 4 czerwca na Polach Lednickich! Myślę, że tych ludzi w Polsce jest więcej niż 200 tys., więc liczymy na dużą frekwencję ‒ zauważył o. Prus. ‒ Naszym marzeniem jest, aby dary wręczali młodzieży dominikańscy nowicjusze. W związku z 800-leciem zgromadzenia, ojciec prowincjał wydał specjalną zgodę, żeby przyjechali na Lednicę i witali ludzi ‒ dodał. Kapłani, tak jak wymarzył sobie o. Góra, otrzymają małą butelkę wina i trzy hostie. ‒ One mają być znakiem tego, że jesteśmy poprzez Eucharystię zaproszeni do pomnażania miłości ‒ tłumaczył o. Soszyński.


Pola Lednickie będą 4 czerwca otwarte już od godz. 8. Od godz. 9 będzie trwała spowiedź, a o 14 konferencję o entuzjazmie wiary wygłosi o. Adam Szustak OP. ‒ O godz. 16 przejdzie procesja wielkiej radości, tańca, podczas której zabrzmi piękna pieśń „Tylko orły”. Ta procesja była ulubionym elementem spotkań na Polach Lednickich ojca Jana. Będzie on z nami podczas niej nie tylko „z góry”, planujemy również, aby w pewien sposób pojawił się na Polach Lednickich ‒ zdradziła koordynatorka spotkania Ewa Nagel. Oficjalnie spotkanie rozpocznie się o godz. 17. Pierwszej jego części zatytułowanej „Chrzest Polski” przewodniczyć będzie kard. Dominik Duka, Prymas Czech, który przywiezie z Pragi relikwie św. Wojciecha. Podczas niej odnowione zostaną przyrzeczenia chrzcielne. O godz. 19.30 sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, podczas której kazanie wygłosi związany z o. Janem Górą biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. W drugiej części spotkania „800-lecie dominikanów”, uczestniczyć będzie cała rodzina dominikańska. Przybliżone w formie teatralnej zostaną postaci założyciela zgromadzenia św. Dominika oraz św. Jacka i bł. Czesława, pierwszych dominikanów, których posłał on do Polski. Trzecią część ‒ „Przyszłość wiary w Polsce i na świecie” rozpocznie przesłanie papieża Franciszka do młodzieży. Następnie słowo wygłosi bp Grzegorz Ryś, po czym przejdzie procesja, w której podkreślona ponownie zostanie obecność o. Jana Góry. ‒ Na koniec nieodłączny punkt programu, czyli adoracja Najświętszego Sakramentu, a po niej wybór Chrystusa i przejście przez Bramę III Tysiąclecia ‒ poinformowała Ewa Nagel.


Do spotkania przygotowują kolejne „Kroki ku Lednicy” – krótkie filmy, publikowane na stronie www.lednica2000.pl W pierwszym, o chrzcie i obchodzonej w tym roku 1050. rocznicy wejścia naszej Ojczyzny do rodziny chrześcijańskich narodów Europy mówił abp Wojciech Polak. 


BK za KAI
Fot. www.lednica2000.pl 

Polecamy