niedziela, 20 września 2020 r.

Finał konkursu biblijnego

W Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbył się 26 kwietnia finał XX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Civitas Christiana. Uczestniczy wykazali się nie tylko wiedzą, ale i pomysłowością przygotowując specjalny prezent dla papieża.


To będzie prawdziwa adhortacja „Evangelii gaudium” handmade. Każda z diecezji przygotowuje swój fragment. Także finaliści z archidiecezji gnieźnieńskiej, czekając na wyniki, przepisali kawałek na specjalnie przygotowanym materiale. Na koniec zostaną one połączone tworząc 300 metrową całość.


W finale konkursu spotkało się 51 młodych ludzi z całej archidiecezji. W pisemnym teście musieli zmierzyć się z 45 pytaniami dotyczącymi „Pieśni nad Pieśniami”, Ewangelii wg św. Mateusza i Listu do Efezjan. Na rozwiązanie całości młodzi mieli 45 minut. Arkusz pytań jest jednolity dla wszystkich diecezji, podobnie jak system oceny opracowany wcześniej przez specjalnie powołaną komisję pod kierunkiem biblisty ks. prof. dr. hab. Mirosława Wróbla z KUL. Do części ustnej zakwalifikowało się siedmioro najlepszych, których „przepytała” komisja konkursowa w składzie: ks. dr Piotr Halczuk, ks. dr Piotr Waszak i Ewelina Goździewicz z Civitas Christiana. Troje zwycięzców będzie reprezentowało archidiecezję gnieźnieńską w finale ogólnopolskim, który odbędzie się 6 i 7 czerwca w Niepokalanowie. Życzymy powodzenia.


I miejsce
– Anna Karkut z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu, którą do konkursu przygotowywali ks. Piotr Szcześniak i ks. Konrad Wysocki.
II miejsce – Krzysztof Herbasz z III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Gnieźnie przygotowujący się pod kierunkiem ks. Rafała Pęchorzewskiego
III miejsce – Kinga Iskra z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu pracująca pod okiem ks. Piotra Szcześniaka i ks. Konrada Wysockiego.


Nasi laureaci mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach, takich jak: teologia i filozofia, ale również politologia, dziennikarstwo, socjologia czy italianistyka. Uczniowie wraz z katechetami udadzą się także na pielgrzymki do Ziemi Świętej, Rzymu i Wilna. Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. 

 

Polecamy