środa, 3 czerwca 2020 r.

Jasnogórska Pani w Gnieźnie

Obraz Nawiedzenia peregrynujący po Polsce przybył 13 kwietnia wieczorem do Gniezna. Jasnogórski wizerunek wraz z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem witali biskupi, duchowni, osoby konsekrowane, klerycy, dzieci, młodzież i licznie zebrani mieszkańcy miasta.


Pół godziny przed przybyciem obrazu, przy pomniku św. Wojciecha trwało pod przewodnictwem Prymasa Polski modlitewne czuwanie. Wierni śpiewali maryjne pieśni i modlili się za przyczyną Jasnogórskiej Pani w intencji Kościoła, Ojczyzny, rodzin i miasta. O 19.30 obraz przybył na miejsce i został uroczyście powitany przez abp. Wojciecha Polaka.


„Tysiąc pięćdziesiąt lat temu na tę polską ziemię został zaproszony Jezus. I przyjęliśmy Go w sakramencie chrztu świętego. Wraz z Nim przyszła Jego Matka i pozostała pośród tego ludu. Pozostała Ta, którą wielbimy słowami Bogurodzica Dziewica, Bogiem sławiena Maryja. Dzisiaj wszyscy przychodzimy do Ciebie z otwartym sercem! W tym dniu radości pragniemy dziękować za dary, którymi Bóg nas obdarzył – za dar wiary i łaskę chrztu świętego, za dar powołania do bycia chrześcijanami, za wezwanie do dawania świadectwa Chrystusowi naszym życiem i powołaniem” – mówił Prymas Polski. „Pragniemy słuchać Twojego Syna – kontynuował. – Pragniemy przytulić się do Twojego matczynego serca, wyznać Tobie naszą miłość i cześć. Maryjo! Wita Cię piastowskie Gniezno, miasto świętego Wojciecha, pierwsza historyczna stolica Polski. Wszyscy pragniemy przyjąć Cię całym sercem. Bądź nam Panią” – prosił metropolita gnieźnieński kończąc słowa powitania modlitwą „Pod Twoją obronę”.


Po modlitwie wyruszyła procesja do gnieźnieńskiej fary – najstarszego kościoła miasta. Obraz nieśli na ramionach żołnierze, postulanci, wolontariusze ŚDM, siostry zakonne i strażacy. W procesji podążały poczty sztandarowe, klerycy, duchowni, biskupi, osoby konsekrowane, młodzież i liczni mieszkańcy miasta. Po dotarciu na miejsce rozpoczęła się Msza św. której przewodniczył biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski, a po zakończeniu Eucharystii rozpoczął się Apel Jasnogórski.


Przez całą noc przy Jasnogórskim wizerunku trwać będzie modlitewne czuwanie. Na modlitwie trwać będą alumni gnieźnieńskiego PWSD, wspólnoty oazowe, grupy pielgrzymkowe i mieszkańcy poszczególnych parafii. O północy pasterkę maryjną celebrować będą gnieźnieńscy kapłani. Jutro rano przy wizerunku Jasnogórskiej Pani sprawowana będzie Msza św. dla chorych i starszych z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych oraz nabożeństwo z błogosławieństwem niemowląt, dzieci i kobiet w stanie błogosławionym.


W południe obraz przeniesiony zostanie w procesji do katedry, gdzie będzie towarzyszyć uczestnikom Mszy św. sprawowanej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina. Jak przed półwieczem wizerunek Czarnej Madonny zostanie umieszczony przed cokołem, na którym stoi srebrna trumna z relikwiami św. Wojciecha, Patrona Polski.


BK KAI
Fot. B. Kruszyk  

Polecamy