niedziela, 20 września 2020 r.

Odpust w ten weekend

W najbliższy weekend 23 i 24 kwietnia w Gnieźnie odbędą się doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski. W obchodach liczny udział weźmie młodzież, która przeżywa peregrynację znaków Światowych Dni Młodzieży.


O szczegółach dwudniowych uroczystości poinformowano podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Z dziennikarzami spotkali się: Prymas Polski abp Wojciech Polak, prezydent Gniezna Tomasz Budasz, diecezjalny duszpasterz młodych ks. Wojciech Orzechowski oraz rzecznik i kanclerz gnieźnieńskiej Kurii ks. Zbigniew Przybylski. Jak podkreślano, odpust będzie swoistym przedłużeniem świętowania 1050. rocznicy Chrztu Polski. „Można symbolicznie powiedzieć, że tak jak męczeństwo św. Wojciecha było szczególną pieczęcią położoną na chrzcie Polski, w podobny sposób tegoroczny odpust św. Wojciecha będzie pieczęcią, jaką położymy na zakończonych kilka dni temu uroczystościach 1050-lecia Chrztu Polski” – przyznał abp Polak. Wskazał także na szczególny udział młodzieży w odpustowym świętowaniu, zachęcając do włączenia się w modlitwę i uroczystości. Jak przypomniał, w Gnieźnie rozpoczyna się duchowy szlak, który biegnie przez Jasną Górę do Krakowa. „Rozpoczynamy odpustem w Gnieźnie, następnie modlimy się u Matki Bożej na Jasnej Górze i na koniec pielgrzymujemy do św. Stanisława w Krakowie” – wyjaśnił.


Pytany o patrona Polski i jednocześnie swojego patrona abp Wojciech Polak przyznał, że był on z całą pewnością człowiekiem wielkiej wytrwałości i szerokich horyzontów. „Wiemy, że przyjaźnił się z papieżem Sylwestrem i cesarzem Ottonem III. Marzył o zjednoczonej Europie ducha, ale jednocześnie wychodził na peryferie, a więc czynił to, o co dziś prosi nas papież Franciszek. Nie zadomowił się przecież w Gnieźnie, ale poszedł dalej, na ziemie Prusów i tam, na północy, za wiarę oddał swoje życie” – podkreślił Prymas.


Uroczystości odpustowe zainaugurowane zostaną tradycyjnie w sobotni wieczór pierwszymi nieszporami o św. Wojciechu. Ze względu na wieczorny koncert ewangelizacyjny nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 19.00, a nie jak w ubiegłych latach o 19.30. Homilię wygłosi biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. W czasie liturgii Prymas Polski tradycyjnie poświęci płaszcze dla nowych członków Towarzystwa św. Wojciecha.  Po nieszporach z katedry wyruszy procesja na Wzgórze Zbarskie do kościoła pw. św. Michała Archanioła, w której obok relikwii męczennika i innych świętych i błogosławionych niesione będą także znaki Światowych Dni Młodzieży.


W niedzielę procesja z relikwiami wyruszy o 9.15 i przejdzie na plac u stóp katedry, gdzie sprawowana będzie suma odpustowa. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Uroczystości zakończą się tradycyjnie popołudniowymi drugimi nieszporami o św. Wojciechu, po których Prymas Polski udzieli błogosławieństwa dzieciom.

 

Obchodom odpustowym towarzyszyć będzie jak zawsze pielgrzymka młodych do grobu św. Wojciecha, w tym roku szczególnie uroczysta, bo ze znakami Światowych Dni Młodzieży, które peregrynują po archidiecezji gnieźnieńskiej od 17 kwietnia. Jak poinformował ks. Wojciech Orzechowski, W tym roku odbędzie się ona wspólnie z ogólnopolską pielgrzymką harcerzy do Gniezna.


„Harcerze przyjadą już 22 kwietnia. Młodsi pozostaną w mieście na nocleg, starsi natomiast udadzą się wieczorem na Ostrów Lednicki, gdzie na Świętej Wyspie, wspólnie z młodzieżą, w obecności znaków ŚDM, odnowią chrzcielne przyrzeczenia. Przez całą noc trwać będzie tam modlitewne czuwanie przy ognisku. Rankiem harcerze wraz z młodymi wyruszą pieszo ze znakami do Gniezna szlakiem Ottona III. Według tradycji trasę tą cesarz niemiecki pokonał zdążając w roku 1000 do grobu św. Wojciecha. O godzinie 13.00 w katedrze gnieźnieńskiej rozpocznie się Msza św. z udziałem młodych” – mówił diecezjalny duszpasterz młodych.


Symbole ŚDM będą także obecne podczas wieczornego czuwania młodych na gnieźnieńskim Rynku. Rozpocznie się ono o godzinie 21.00. Udział mogą wziąć wszyscy. Zaśpiewa i zagra  zespół „Trzecia Godzina Dnia”. W niedzielę znaki będą brały udział w porannej procesji i późniejszej sumie odpustowej stanowiącej centralny punkt dorocznych obchodów świętowojciechowych. Po jej zakończeniu wyruszą do gnieźnieńskich parafii, potem do liceów i następnego dnia do kolejnych miejsc według przygotowanego programu. Wraz z rówieśnikami z Polski przy znakach ŚDM modlić się będą w Gnieźnie także młodzi Niemcy, Czesi i Holendrzy. W czasie niedzielnej sumy odpustowej Prymas Polski abp Wojciech Polak wręczy delegacjom młodych księgi Pisma Świętego.


Doroczny odpust ku czci św. Wojciecha to także imieniny miasta. Ich przebieg przedstawił dziennikarzom prezydent Gniezna Tomasz Budasz. W ramach wspólnego świętowania odbędą się m.in.: koncerty, wystawy i korowód Wojciechów, do którego zaproszono 555 panów noszących to imię. Odbędzie się również Ogólnopolski Przegląd Piosenki Religijnej „Adalbertus”  oraz Jarmark św. Wojciecha.

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWYCH


SOBOTA

10.00 (katedra gnieźnieńska) – Msza św. z udziałem chorych pod przewodnictwem bp. seniora Bogdana Wojtusia

12.00 (katedra gnieźnieńska) – Msza św. z okazji liturgicznego wspomnienia św. Wojciecha pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, z homilią bp. Krzysztofa Wętkowskiego

13.30 (katedra gnieźnieńska) – Msza św. z udziałem młodzieży uczestniczącej w pielgrzymce do grobu św. Wojciecha

19.00 (katedra gnieźnieńska) – pierwsze Nieszpory o św. Wojciechu, po ich zakończeniu procesja z relikwiami św. Wojciecha do kościoła pw. św. Michała Archanioła

21.00 (Rynek gnieźnieński) – czuwanie przy symbolach ŚDM i koncert zespołu TGD


NIEDZIELA

9.15 – procesja z relikwiami św. Wojciecha z kościoła pw. św. Michała Archanioła na plac u stóp katedry

10.00 (plac św. Wojciecha) – Msza św. odpustowa pod przewodnictwem i z homilią abp. Stanisłąwa Gądeckiego

16.00 (katedra gnieźnieńska) – drugie Nieszpory o św. Wojciechu, a po ich zakończeniu błogosławienie dzieci przez Prymasa Polski

 

B. Kruszyk KAI
Fot. J. Andrzejewski  

Polecamy