środa, 3 czerwca 2020 r.

Peregrynacja symboli ŚDM

W niedzielę 17 kwietnia do archidiecezji gnieźnieńskiej przybędą symbole Światowych Dni Młodzieży – Krzyż ŚDM i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Ich uroczyste powitanie będzie miało miejsce na lotnisku w Powidzu, znaki bowiem przylecą wojskowym Herkulesem z tamtejszej 33. Bazy Lotnictwa Transportowego.


W uroczystym powitaniu wezmą udział m.in.: delegacje młodzieży, wojskowe władze oraz przedstawiciele różnych stanów – dzieci, małżonkowie, osoby konsekrowane, duchowni i rodziny. Obecny będzie także Prymas Polski abp Wojciech Polak. „Chcemy w ten sposób, przy tych szczególnych znakach omodlonych przez miliony ludzi na całym świecie, zawierzyć Panu Bogu naszą archidiecezję oraz nasze przygotowania do Światowych Dni Młodzieży” – tłumaczy ks. Wojciech Orzechowski, koordynator ŚDM w archidiecezji gnieźnieńskiej.


Po uroczystości na lotnisku młodzież wraz z symbolami i gośćmi uda się na jeden z powidzkich skwerów, gdzie znajduje się obelisk dedykowany Duchowi Świętemu. Tego dnia skwer ten otrzyma oficjalnie imię Światowych Dni Młodzieży, na co zgodę wydał już Watykan. Będzie to chyba jedyne miejsce o takiej nazwie w Polsce, a może i na świecie. Uroczystości w Powidzu zakończy Msza św. w miejscowym kościele parafialnym pod przewodnictwem Prymasa Polski.


Symbole ŚDM pielgrzymować będą po archidiecezji gnieźnieńskiej do 30 kwietnia. Odwiedzą blisko 150 miejsc – parafii, sanktuariów, szkół, więzień, Domów Pomocy Społecznej, Domów Dziecka, świetlic środowiskowych. W niektórych będą gościć zaledwie kilkadziesiąt minut, wszystko dlatego, by modlić się przy nich mogła jak największa liczba osób.


Program peregrynacji


W sobotę 23 kwietnia symbole przybędą do Gniezna. Będą towarzyszyć młodym podczas dorocznej pielgrzymki do grobu i relikwii Patrona. W tym roku odbędzie się ona wspólnie z ogólnopolską pielgrzymką harcerzy do Gniezna. Harcerze przyjadą już 22 kwietnia. Młodsi pozostaną w mieście na nocleg, starsi natomiast udadzą się wieczorem na Ostrów Lednicki, gdzie na Świętej Wyspie, wspólnie z młodzieżą, w obecności znaków ŚDM, odnowią chrzcielne przyrzeczenia. Przez całą noc trwać będzie tam modlitewne czuwanie przy ognisku. Rankiem harcerze wraz z młodymi wyruszą pieszo ze znakami do Gniezna szlakiem Ottona III. Według tradycji trasę tą cesarz niemiecki pokonał zdążając w roku 1000 do grobu św. Wojciecha. O godzinie 13.00 w katedrze gnieźnieńskiej rozpocznie się Msza św. z udziałem młodych.


Symbole ŚDM będą także obecne podczas wieczornych nieszporów, a później niesione w  dorocznej procesji z relikwiami św. Wojciecha. Po jej zakończeniu na gnieźnieńskim Rynku odbędzie się w ich obecności modlitewne czuwanie i koncert ewangelizacyjny zespołu „Trzecia Godzina Dnia”. W niedzielę znaki będą brały udział w porannej procesji i późniejszej sumie odpustowej stanowiącej centralny punkt dorocznych obchodów świętowojciechowych. Po jej zakończeniu wyruszą do gnieźnieńskich parafii, potem do liceów i następnego dnia do kolejnych miejsc według przygotowanego programu. Wraz z rówieśnikami z Polski przy znakach ŚDM modlić się będą w Gnieźnie także młodzi Niemcy, Czesi i Holendrzy. W czasie niedzielnej sumy odpustowej Prymas Polski abp Wojciech Polak wręczy im i młodym Polakom księgi Pisma Świętego.


BK KAI


AKREDYTACJE

Dziennikarzy pragnących uzyskać akredytacje umożliwiające wjazd na teren 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu prosimy o przesłanie następujących danych: imię, nazwisko, imię ojca, Pesel, nr dokumentu tożsamości, nazwa redakcji, marka pojazdu, nr rejestracyjny pojazdu. Niniejsze dane należy przesłać do dnia 11 kwietnia br. na adres dominikpoczekaj@gmail.com. Osobą odpowiedzialną do kontaktów z mediami jest ks. Dominik Poczekaj (tel. 605 268 635) rzecznik prasowy Diecezjalnego Komitetu ŚDM.

Polecamy