poniedziałek, 25 maja 2020 r.

Podziękowanie za Jubileusz

„Dziękujemy Wam i miłosiernemu Bogu” – piszą Prymas Polski abp. Wojciech Polak i przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki na łamach najnowszego „Przewodnika Katolickiego”. Gazeta opublikowała refleksje hierarchów po minionych uroczystościach 1050. rocznicy Chrztu Polski.


Abp Wojciech Polak przypomina, że przed półwieczem, kard. Stefan Wyszyński, przygotowując obchody Sacrum Poloniae Millenium, nieprzypadkowo wybrał Gniezno, będące kościelną stolicy Polski, na miejsce centralnych uroczystości jubileuszowych. „W ten sposób Prymas Tysiąclecia nawiązywał do dziedzictwa najstarszej polskiej archidiecezji i metropolii oraz przywoływał pamięć św. Wojciecha, pierwszego patrona Polski, którego relikwie od wieków spoczywają w katedrze gnieźnieńskiej, miejscu koronacji pięciu pierwszych królów Polski” – zaznacza Prymas. Podkreśla dalej, że nieprzypadkowa była także data – 14 kwietnia, nawiązująca bezpośrednio do rocznicy chrztu Mieszka I, który odbył się, zgodnie z tradycją, w dniu 14 kwietnia, w Wielką Sobotę, w roku 966.


„Jako następca Prymasa Tysiąclecia na prastarej stolicy arcybiskupiej i metropolitalnej w Gnieźnie oraz jako Prymas Polski jestem wdzięczny Bożej Opatrzności za to, że dokładnie po 50 latach, w sam dzień Chrztu Polski, mogłem podejmować w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie – matce wszystkich kościołów w Polsce – legata Ojca Świętego Franciszka kard. Pietro Parolina, biskupów z Polski i zagranicy, przedstawicieli najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele oraz licznie zebrany lud wierny” – pisze Prymas.


„We wspólnocie ochrzczonych dziękowaliśmy Bogu za ten historyczny akt, który przez wieki kształtował wiarę, duchowość i kulturę naszego narodu. Dziękowaliśmy również za dar i łaskę chrztu świętego każdej i każdego z nas, za powołanie nas do życia wiarą i do dawania świadectwa o Zmartwychwstałym. Przeżywaliśmy to radosne dziękczynienie wraz z Maryją, naszą Jasnogórską Panią i Królową, która podobnie jak przed pięćdziesięciu laty nawiedziła w kopii Cudownego Obrazu piastowskie Gniezno – pierwszą historyczną stolicę Polski i miasto św. Wojciecha. Bogu niech będą dzięki za to historyczne wydarzenie! Niech wyda ono błogosławione owoce w sercach wszystkich Polek i Polaków!” – prosi na koniec metropolita gnieźnieński. 

Podziękowanie Prymasa Polski


Z kolei metropolita poznański abp Stanisław Gądecki zachęca, by powracać do hasła przewodniego uroczystości „Gdzie chrzest, tam nadzieja”, by dziękować Bogu za własny chrzest i chrzest licznych pokoleń Polaków. Przewodniczący KEP dziękuje również za liturgię w katedrze poznańskiej „godną najstarszej katedry na ziemiach polskich” i świętowanie na stadionie, które – jak pisze – „nie zawiodło naszych oczekiwań”.


„Wielotysięczne zgromadzenie było wyrazem świętowania radosnego i budującego. Chór na 1050 głosów z mocą wyśpiewał naszą wdzięczność. Przypomnieliśmy sobie znaczenie głoszenia kerygmatu, odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne” – podkreśla dalej abp Gądecki, dodając, że trudno także zapomnieć obrady Zgromadzenia Narodowego, obecność Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej, procesję z fary do katedry oraz uroczystości na Ostrowie Lednickim i w Gnieźnie.


„Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się we wspólne świętowanie, dając żywe świadectwo swojej wiary i przynależności do Kościoła. Cieszę się, że jubileusz się nie kończy, i czekam z nadzieją na odnowienie ślubów jasnogórskich 3 maja, na pielgrzymkę papieża Franciszka i Eucharystię dziękczynną na Jasnej Górze 28 lipca, wreszcie na jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana w Łagiewnikach 19 listopada” – pisze na koniec abp Gądecki.


Za wspólną modlitwę w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim Prymas Polski abp. Wojciech Polak dziękował także w czasie jubileuszu na Twitterze, nie zapominając o wojsku, które zbudowało most pontonowy na Wyspę Władców i wszystkich tych, którzy w swoich parafiach włączyli się w rocznicowe dziękczynienie. W osobnym wpisie Prymas podziękował także dziennikarzom i wszystkim pracownikom mediów. 


B. Kruszyk KAI
Fot. J. Andrzejewski 

Polecamy