niedziela, 20 września 2020 r.

Symbole ŚDM już u nas

Krzyż ŚDM i ikona Matki Bożej przyleciały 17 kwietnia wojskową Casą do archidiecezji gnieźnieńskiej. Na lotnisku w Powidzu wraz z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem witała je młodzież, rodziny, duchowni, osoby starsze i konsekrowane, przedstawiciele władz i wojska.


Symbole ŚDM przyleciały do archidiecezji gnieźnieńskiej z Wrocławia. Na pokładzie wojskowej Casy z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu towarzyszyli im m.in. wolontariusze ŚDM z duszpasterzem młodych ks. Wojciechem Orzechowskim. Na miejscu, w strugach deszczu, znaki witali przedstawiciele różnych stanów, miejscowe władze, dowództwo powidzkiej Bazy, abp Wojciech Polak oraz dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski.


W Powidzu, w obecności symboli ŚDM, odbyło się także oficjalne nadanie imienia Światowych Dni Młodzieży jednemu ze skwerów. Znajduje się na nim jeden z nielicznych w Europie obelisków dedykowanych Duchowi Świętemu. Podejmując uchwałę miejscowi radni wskazali, że: „Światowe Dni Młodzieży, zainicjowane przez św. Jana Pawła II stanowiły wyraz działania Ducha Świętego, wobec czego nadanie nazwy ŚDM miejscu, gdzie znajduje się figura Ducha Świętego jest w pełni zasadne”.


Uroczystość powitania krzyża ŚDM i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani w archidiecezji gnieźnieńskiej zwieńczyła Msza św. w powidzkim kościele parafialnym pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. W homilii metropolita gnieźnieńskie przypomniał, że krzyż jest znakiem zbawienia i najwspanialszą bramą miłosierdzia, dowodem niewyobrażalnej miłości Boga.


„Bóg krzyżem puka do naszego serca” – powtórzył za papieżem Benedyktem XVI Prymas, podkreślając, że spotkanie i modlitwa przy symbolach ŚDM będzie dla każdego szansą na otwarcie serca na dar Bożego miłosierdzia , na doświadczenie Jego przebaczającej miłości i usłyszenie: „błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Ale krzyż – zaznaczył dalej Prymas – jest także wezwaniem do czynienia miłosierdzia, do solidarności, do obejmowania spojrzeniem miłości wszystkich bez wyjątku. „Powiedzenie Bogu TAK pozwala patrzeć na drugiego nie tylko moimi oczami i poprzez moje uczucia, ale z perspektywy Jezusa Chrystusa. W świetle Chrystusowego Krzyża jest to szczególna perspektywa i bardzo szczególne spojrzenie. Patrzeć na drugiego z perspektywy Krzyża oznacza miłować tą miłością, którą On, Syn Boży, mnie umiłował i samego siebie wydał za mnie. W tej miłości mieści się przebaczenie, znoszenie siebie w miłości, a nade wszystko gotowość do wyjścia naprzeciw bliźniemu, do okazania mu miłości, do konkretnych uczynków miłosierdzia” – tłumaczył abp Polak. Prosił również, nawiązując do Niedzieli Dobrego Pasterza, o modlitwę w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych, a dla wszystkich młodych o mądrość w rozeznawaniu życiowego powołania i odwagę do podjęcia poznanej drogi.


Symbole ŚDM pielgrzymować będą po archidiecezji gnieźnieńskiej do 30 kwietnia. Odwiedzą blisko 150 miejsc – parafii, sanktuariów, szkół, więzień, Domów Pomocy Społecznej, Domów Dziecka, świetlic środowiskowych. W niektórych będą gościć zaledwie kilkadziesiąt minut, wszystko dlatego, by modlić się przy nich mogła jak największa liczba osób.
W sobotę 23 kwietnia symbole przybędą do Gniezna. Będą towarzyszyć młodym podczas dorocznej pielgrzymki do grobu i relikwii Patrona. W tym roku odbędzie się ona wspólnie z ogólnopolską pielgrzymką harcerzy do Gniezna. Harcerze przyjadą już 22 kwietnia. Młodsi pozostaną w mieście na nocleg, starsi natomiast udadzą się wieczorem na Ostrów Lednicki, gdzie na Świętej Wyspie, wspólnie z młodzieżą, w obecności znaków ŚDM, odnowią chrzcielne przyrzeczenia. Przez całą noc trwać będzie tam modlitewne czuwanie przy ognisku. Rankiem harcerze wraz z młodymi wyruszą pieszo ze znakami do Gniezna szlakiem Ottona III. Według tradycji trasę tą cesarz niemiecki pokonał zdążając w roku 1000 do grobu św. Wojciecha. O godzinie 13.00 w katedrze gnieźnieńskiej rozpocznie się Msza św. z udziałem młodych.


Symbole ŚDM będą także obecne podczas wieczornych nieszporów, a później niesione w  dorocznej procesji z relikwiami św. Wojciecha. Po jej zakończeniu na gnieźnieńskim Rynku odbędzie się w ich obecności modlitewne czuwanie i koncert ewangelizacyjny zespołu „Trzecia Godzina Dnia”. W niedzielę znaki będą brały udział w porannej procesji i późniejszej sumie odpustowej stanowiącej centralny punkt dorocznych obchodów świętowojciechowych. Po jej zakończeniu wyruszą do gnieźnieńskich parafii, potem do liceów i następnego dnia do kolejnych miejsc według przygotowanego programu. Wraz z rówieśnikami z Polski przy znakach ŚDM modlić się będą w Gnieźnie także młodzi Niemcy, Czesi i Holendrzy. W czasie niedzielnej sumy odpustowej Prymas Polski abp Wojciech Polak wręczy im i młodym Polakom księgi Pisma Świętego.

 

Zachęcamy do przesyłania zdjęć z peregrynacji symboli po naszej archidiecezji. Zdjęcia (nie więcej niż 10) przesyłać można na adres kruszyk@swietywojciech.pl


B. Kruszyk KAI
Fot. J. Andrzejewski  

Polecamy