niedziela, 20 września 2020 r.

"Woda życia 966"

Taki tytuł nosił koncert, który w piątek 1 kwietnia odbył się w katedrze gnieźnieńskiej dla uczczenia 1050. rocznicy Chrztu Polski. Podczas wieczoru swoją premierę miał utwór „Woda Życia” skomponowany przez Józefa Skrzeka z okazji Jubileuszu.


Wraz z multiinstrumentalistą, wokalistą i kompozytorem  wystąpiła jego córka Elżbieta Skrzek oraz znana polska piosenkarka i autorka tekstów Halina Frąckowiak. Przy gnieźnieńskich organach zasiadł prof. Henryk Botor, a całość prowadził ks. prał. Stanisław Puchała, przeplatając dźwięk i śpiew słowem m.in. fragmentami „Tryptyku rzymskiego” św. Jana Pawła II. Wokalistom towarzyszył Chór Męski „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego ze Szczecina, który rozpoczął koncert śpiewem Bogurodzicy. Oprawą dla dźwięków było światło, które dodatkowo potęgowało niezwykłą moc zaprezentowanych utworów.


Przeszło dwugodzinny koncert zgromadził liczną widownię. Przed zakończeniem w katedrze wybrzmiała kompozycja „Jak pięknie by mogło być” Jonasza Kofty, jako modlitwa o pokój w przededniu 11. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, który – jak mówiła śpiewająca ją Halina Frąckowiak – tylekroć o pokój prosił i w jego intencji się modlił. Wieczór zakończyło błogosławieństwo Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, który był patronem honorowym wydarzenia.


Koncert zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Przedsięwzięcie wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych przygotowanych dla uczczenia przypadającej w tym roku 1050. rocznicy Chrztu Polski.


BK KAI
Fot. B. Kruszyk 

Polecamy