wtorek, 18 lutego 2020 r.

Chrzest Polski według dzieci

Uczniowie gnieźnieńskiej Szkoły Podstawowej nr 9 w Gnieźnie, noszącej z dumą imię Mieszka I, zaprosili swoich rówieśników z archidiecezji gnieźnieńskiej do udziału w międzyszkolnym konkursie nt. chrztu Polski jako przełomowego momentu w dziejach naszego narodu.


Okazją była oczywiście przeżywana 1050. rocznica Chrztu Polski, a patronat na przedsięwzięciem objął metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak. Celem konkursu było włączenie dzieci w jubileuszowe obchody, ukazanie, jak doniosłym wydarzeniem był chrzest Mieszka I w dziejach naszej Ojczyzny i jednocześnie pogłębienie wiedzy o znaczeniu chrztu świętego dla każdego chrześcijanina.


Konkurs przebiegał w czterech kategoriach: konkurs plastyczny dla klas I-III i IV-VI zatytułowany „Chrzest Polski w oczach dziecka”, konkurs fotograficzny „Najciekawsze chrzcielnice naszych kościołów” oraz konkurs na prezentację multimedialną zatytułowaną również „Chrzest Polski w oczach dziecka”. Na konkurs wpłynęło blisko 200 prac z kilkudziesięciu szkół archidiecezji. Część można było podziwiać podczas finału, który odbył się 10 maja w gnieźnieńskiej „dziewiątce”. Gośćmi specjalnymi byli proboszcz parafii pw. bł. Jolenty ks. kan. Ryszard Balik oraz proboszcz parafii pw. bł. Bogumiła ks. Krzysztof Walkowski, którzy wręczyli nagrody laureatom, gratulując wszystkim uczestnikom zaangażowania i pięknych prac, a organizatorom dziękując za podjęty trud przeprowadzenia konkursu.

Polecamy