piątek, 28 lutego 2020 r.

Misyjna majówka

W dniach 19-20 maja Dom Rekolekcyjny w Rościnnie już po raz drugi stał się miejscem spotkania dzieci zaangażowanych w działalność Ognisk Misyjnych na terenie naszej archidiecezji. W spotkaniu wzięło udział blisko sto osób.


Uczniowie wraz ze swoimi animatorami przyjechali ze szkół podstawowych z Gniezna (SP2, SP8, SP9), Szczytnik Duchownych, Prusiec i Parkowa. Obecni byli także gimnazjaliści z Wrześni oraz Drążnej. Spotkanie zorganizowane przez Referat Misyjny Kurii Metropolitalnej miało charakter rekolekcyjno-warsztatowy. Do Rościnna na zaproszenie ks. kan. Franciszka Jabłońskiego, dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych oprócz dzieci, młodzieży i animatorów, przyjechali również państwo Karol i Karolina Fromont – małżeństwo, które kilkanaście lat spędziło na misjach. Pracowali m.in. w Oregonie w Stanach Zjednoczonych, w Niemczech, Austrii, Irlandii, na Malcie, w Singapurze, na Filipinach oraz w Korei Południowej. Podczas kilku spotkań państwo Fromont podzielili się z uczestnikami majówki niezwykle bogatym i różnorodnym doświadczeniem misyjnym popartym zdjęciami i filmami. Dzieci mogły nauczyć się wielu ciekawych układów choreograficznych, charakterystycznych dla innych części świata, towarzyszących śpiewom piosenek religijnych.


Bardzo ważnym punktem misyjnej majówki była codzienna Msza św., podczas której nie mogło zabraknąć misyjnych akcentów. Między innymi modlitwę „Ojcze nasz” odmówiali po hiszpańsku, niemiecku, angielsku, a nawet filipińsku. Były też konkursy z nagrodami zachęcające do uważnego słuchania. Wszystkie nauki, konferencje i konkursy skupiały się wokół tematu: od chrztu do misji. Cześć zajęć i zabaw odbyła się na świeżym powietrzu. Bardzo ciekawym doświadczeniem okazało się przygotowanie różańca misyjnego. Zadaniem wyznaczonych osób było przygotowanie na terenie parku pięciu miejsc w sposób charakterystyczny dla poszczególnych kontynentów. Był kontur Afryki ułożony z szyszek na piasku, krokodyl z Ameryki przygotowany z kory drzew, woda przypominała Oceanię, a góra z kamieni najwyższe szczyty w Azji. Znalazły się także akcenty europejskie. Przy każdym z tych miejsc wszyscy wspólnie modlili się za dany kontynent. Przez cały czas uczestnikom towarzyszył wspólny śpiew i radość przebywania ze sobą. Dzieci mogły poznać się bliżej, zawrzeć nowe znajomości i dowiedzieć się w jaki sposób działają inne Ogniska Misyjne. Każda grupa miała możliwość zaprezentowania się innym. Mali pomocnicy misyjni podkreślili, że czas upłynął im bardzo szybko i już niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie.

 

BK/A.Trudzińska (SP 2)
Fot. Arch. ks. F. Jabłoński  

 

Polecamy