czwartek, 9 lipca 2020 r.

Album na 1050-lecie Chrztu Polski (video)

„Źródło i dziedzictwo. Bazylika Prymasowska. Gniezno” – taki tytuł nosi najnowsza publikacja gnieźnieńskiego Wydawnictwa „Gaudentinum”. Bogaty w warstwie treściowej i fotograficznej album jest pierwszym tak kompleksowo ukazującym najcenniejsze zabytki katedry gnieźnieńskiej oraz Muzeum i Archiwum Archidiecezjalnego.


Prezentacja albumu odbyła się 10 marca w gnieźnieńskim Muzeum Archidiecezjalnym z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Publikację dziennikarzom i uczestnikom spotkania przybliżył szef „Gaudentinum” ks. Krzysztof Woźniak. Księga podzielona jest na cztery części tematyczne. Pierwsza zabiera czytelnika we wczesne średniowiecze, ukazując m.in. historię i zarysy świątyń zbudowanych na Wzgórzu Lecha w czasach piastowskich oraz dzieje obecnej gotyckiej katedry, której budowę w 1342 roku rozpoczął abp Jarosław Bogoria Skotnicki.


O najcenniejszych zabytkach bazyliki opowiada część druga albumu. Znajdziemy w niej m.in. opis i fotografie kaplic, których niezwykłą liczebnością, ale i pięknem szczyci się gnieźnieńska katedra. Obok znanych z licznych publikacji zabytków takich jak relikwiarz i konfesja św. Wojciecha, w albumie zobaczyć można dzieła równie cenne, choć nie zawsze rozpoznawane jak np. płytę nagrobną abp. Zbigniewa Oleśnickiego długa Wita Stwosza z wyrytym w narożniku znakiem kamieniarskim (gmerkiem) mistrza. Trzecia część ukazuje skarby Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Archiwum Archidiecezjalnego z najcenniejszymi zabytkami piśmiennictwa polskiego m.in. XI-wiecznym Złotym Kodeksem, który ostatni raz używany był w czasie liturgii podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Gniezna i Bydgoszczy. Wreszcie czwarta część prowadzi czytelnika po współczesnym Gnieźnie i odbywających się w nim wydarzeniach religijnych. Ciekawostką są również zdjęcia archiwalne ze zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego ukazujące obchody milenijne 1966 roku. Gratką dla miłośników historii będą z pewnością także archiwalne fotografie katedry z czasów odbudowy hełmów wież, czy regotyzacji wnętrza bazyliki.


Wraz z albumem wydana została z okazji 1050-lecia Chrztu Polski książka „Sacrum Poloniae millennium”, w której zebrano fotografie i relacje księży, uczestników uroczystości 1000-lecia Chrztu Polski w 1966 roku. Jej kontynuacją i dopełnieniem będzie specjalna wystawa, której otwarcie odbędzie się w kwietniu w Gnieźnie. Prezentacja publikazji była również okazją do podziękowania wszystkim, którzy zaangazowali się w ich powstanie. BK KAI
Fot. J. Andrzejewski  

Polecamy