środa, 8 lipca 2020 r.

Bp Wojtuś doceniony

Bp senior Bogdan Wojtuś otrzymał Złotą Odznakę Honorową Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” za działanie na rzecz rodziny i promowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Odznaczenie wręczono podczas obchodów Narodowego Dnia Życia.


Narodowy Dzień Życia obchodzony jest zawsze 24 marca, w przeddzień Dnia Świętości Życia. W Gnieźnie jego obchody zorganizowano już 21 marca w Starostwie Powiatowym. Podczas spotkania odbyła się debata pt. „Czy nadal rodzina?” oraz finał konkursu fotograficznego dotyczącego rodziny, natury i ekologii. Wśród uczestników obecny był także bp senior Bogdan Wojtuś, który z rąk Tomasza Nakielskiego, przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” otrzymał Złotą Odznakę Honorową organizacji. Wyróżnienie przyznano za zasługi i wysiłki podejmowane na rzecz ochrony życia i promowania rodziny na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. Dziękując biskup senior wskazał na hasło tegorocznego Narodowego Dnia Życia „Naturalnie rodzina”. Jak przyznał, rozumie je raczej jako stwierdzenie „oczywiście rodzina”. Chrześcijaństwo – mówił – wbrew temu, co się mu zarzuca, zawsze doceniało naukę. Najpierw poznawano, aby wierzyć, a jeśli było odwrotnie to dlatego, by poznać jeszcze bardziej. Zawsze jednak chodziło o prawdę, a rodzina jest naturalnie prawdą i stąd oczywistość jej istnienia - tłumaczył. Spotkanie zorganizowały wspólnie: Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Starostwo Powiatowe oraz Stowarzyszenie „Ziemia Gnieźnieńska”.


Przypominamy, że 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzić będziemy wspomniany Dzień Świętości Życia. To moment, kiedy spoglądamy na życie jako bezcenny dar Stwórcy i jednocześnie okazja, by zatroszczyć się o życie poczętych, ale jeszcze nienarodzonych, którym grozi śmierć. W intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki co roku modlą się tysiące osób podejmujących dzieło Duchowej Adopcji. W ich gronie są świeccy i duchowni, klerycy i siostry zakonne, dziadkowie i rodzice, ludzie, którzy wchodzą w życie i ci, którzy sami modlitwy i troski potrzebują. W dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego może włączyć się każdy. Wystarczy, że złoży deklarację, w której zobowiązuje się odmawiać codziennie specjalną modlitwa wstawienniczą w intencji dziecka i jego rodziców oraz jedną tajemnicę różańcową. Może również podjąć inne zobowiązania: ofiarować komunię św., post, dzieło charytatywne. W archidiecezji gnieźnieńskiej Duchową Adopcję podjąć można w każdej parafii we wspomnianą uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która w tym roku wypada 4 kwietnia. Ci, którzy się na to zdecydują, dołączą do wielkie rzeszy obrońców życia. 


BK

Polecamy