sobota, 11 lipca 2020 r.

Ekumeniczna modlitwa

Za 1050 lat wiary chrześcijańskiej w naszej Ojczyźnie dziękowali w piątkowy wieczór w katedrze gnieźnieńskiej uczestnicy X Zjazdu Gnieźnieńskiego, przepraszając jednocześnie Boga za wszystko, w czym do daru chrztu przez wieki nie dorastaliśmy.


Nabożeństwu przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. Wraz z wiernymi uczestniczyli w nim duchowni wszystkich Kościołów chrześcijańskich obecnych na zjeździe. Homilię wygłosił biskup pomocniczy krakowski Grzegorz Ryś. Wskazując na modlitewną wspólnotę podkreślił, że to, co nas dzieli jest o wiele mniej ważne od tego, co nas łączy w Chrystusie. Stąd – mówił – bierze się nasza wdzięczność za ponad 40 pokoleń, które przekazały nam chrzest, a razem z nim wiarę chrzcielną.


„Chrześcijanie rodzą się z chrześcijan” – podkreślił dalej, dodając, że ta świadomość pokazuje także za co powinniśmy Boga przepraszać – za naszą niewiarę w chrzest. „Nie chodzi o to, że przyjmujemy go bez wiary, ale o to, że wielokrotnie w naszym myśleniu i działaniu chrzest nie staje się na tyle ważny, byśmy mogli korygować nasze postawy w stosunku do ludzi, z którymi jesteśmy poróżnieni. Mówimy – ochrzczony, ale nie z tej partii, ochrzczony, ale Ukrainiec, ochrzczony, ale Rosjanin. To, że jest z innego narodu jest ważniejsze niż to, że jest ochrzczony. To jest bałwochwalstwo. Co innego staje w naszym życiu na miejscu Jezusa Paschalnego” – stwierdził bp Ryś.


Przypomniał też, że Bóg zaleca nam posługę pojednania. To słowo – mówił – ma pracować w naszych sercach tak, abyśmy stali się znakiem jedności. „Jesteśmy tu nie dlatego, że każdy z nas jest porządnym człowiekiem i chce żeby była zgoda na świecie. Jesteśmy tu ze znacznie poważniejszego powodu. Nie sprzeciwiajmy się Bogu” – mówił i pytał: Pozwolicie wyjść temu słowu z całą mocą i z całą prawdą z waszych serc? Daj Boże kiedyś możliwą wspólną Eucharystię! Możemy być tak zatwardziali w swoich sercach, że to pragnienie już może umarło. A Jezus chce leczyć tą zatwardziałość – mówił na koniec.


Czytane podczas nabożeństwa fragmenty Biblii pochodziły z Przekładu Ekumenicznego, wydanego przez Towarzystwo Biblijne. Duchowni wszystkich uczestniczących w zjeździe Kościołów chrześcijańskich czytali wezwania dziękczynne, a następnie zapalali od świecy jubileuszowej małą świecę, jako symbol światła Chrystusa danego Kościołowi.


Dokonali również obrzędu obmycia, który miał być znakiem zanurzenia przez chrzest w Chrystusie. Zanurzając w misie z wodą dłonie, dotykali nimi następnie twarzy i oczu. Gest ten powtórzyli także wszyscy uczestnicy nabożeństwa.  Każdy otrzymał także na znak obmycia biały szal. Ważną częścią modlitewnego spotkania było również wspólne wyznanie wiary. Po nabożeństwie trwało jeszcze wspólne śpiewanie pieśni pasyjnych. Późnym wieczorem zaś katedrę w towarzystwie abp. Wojciecha Polaka zwiedzali kard. Luis Antonio Tagle, abp Matteo Zuppi z Bolonii i bp Michał Janocha z Warszawy.

 

BK
Fot. J. Andrzejewski, ks. M. Kulczynski 

Polecamy