czwartek, 2 lipca 2020 r.

Inowrocław przed jubileuszem

Inscenizacją chrztu księcia Mieszka rozpoczęła się 14 marca w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu uroczystość z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski, przygotowana przez młodzież i nauczycieli z miejscowego Gimnazjum nr 2.


Uczniowie, w specjalnie przygotowanej scenografii i charakteryzacji, zaprezentowali swoją wizję chrztu pierwszego historycznego władcy Polski, do którego – wedle zgodnej opinii historyków – miało dojść w Wielką Sobotę 966 roku, przypadającą wówczas 14 kwietnia. O istocie tego aktu z punktu widzenia teologii mówił ks. Artur Bartkowiak, wikariusz w inowrocławskiej parafii pw. Chrystusa Miłosiernego. Obecni mieli również okazję wysłuchać wykładu dr. Marcina Danielewskiego z Instytutu Historii UAM w Poznaniu nt. ziem polskich w czasach pierwszych Piastów. Obejrzeli również prezentację o Polsce w czasach Mieszka i Wawelu sprzed tysiąca lat, z komentarzem gimnazjalistów. Na koniec wybrzmiały słowa papieża Jana Pawła II.


W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele lokalnych władz oraz dyrektorzy inowrocławskich szkół. Obecny był również Prymas Polski abp Wojciech Polak, który dziękując za zaproszenie docenił w szczególności zaangażowanie i talenty aktorskie uczniów.


BK

Polecamy