czwartek, 2 lipca 2020 r.

Jubileusz rozpocznie się w Gnieźnie

Zaprezentowano oficjalny program centralnych uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski w Gnieźnie i w Poznaniu. O gnieźnieńskich uroczystościach podczas wtorkowej konferencji prasowej mówił bp Krzysztof Wętkowski. Spotkanie z dziennikarzami odbyło się 22 marca na stadionie INEA w Poznaniu.


Bp Krzysztof Wętkowski nawiązał do obchodów Milenium Chrztu Polski z 1966 roku, przypominając, że ówczesne władze nie zgodziły się na przyjazd papieża Pawła VI do Polski. Kardynał Stefan Wyszyński nieprzypadkowo wybrał wówczas Gniezno na miejsce głównych uroczystości. W ten sposób nawiązywał do dziedzictwa najstarszej polskiej archidiecezji i metropolii. Nieprzypadkowa była również data 14 kwietnia. Pierwszy historyczny władca Polski został bowiem ochrzczony najprawdopodobniej w Wielką Sobotę 966 roku, która wówczas przypadała właśnie 14 kwietnia.  


„Dokładnie po 1050 latach, 14 kwietnia tego roku Episkopat Polski wraz z zaproszonymi gośćmi – na czele z Legatem Papieskim kard. Pietro Parolinem, Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej i prezydentem RP Andrzejem Dudą – będzie dziękować w katedrze gnieźnieńskiej, matce wszystkich kościołów w Polsce, za łaskę Chrztu naszej Ojczyzny. Msza św. rozpocznie się o godzinie 17.00” – poinformował bp Wętkowski. Szczególnym znakiem podczas Mszy świętej – mówił dalej – będzie wręczenie krzyży misyjnych i posłanie misjonarzy, które zwykle odbywało się w czasie uroczystości świętowojciechowych, w tym roku jednak wyjątkowo odbędzie się 14 kwietnia. „To jest nasz znak wdzięczności za dar chrztu oraz realizacja głoszenia Ewangelii tym, którzy jeszcze o Chrystusie nie słyszeli” − podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. Jubileuszową Eucharystię poprzedzi procesja z kopią cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która specjalnie przybywa do Gniezna na tę właśnie uroczystość i która z 13 na 14 kwietnia wystawiona będzie w gnieźnieńskim kościele farnym.


Omawiając program gnieźnieńskich obchodów bp Wętkowski zwrócił również uwagę na ekumeniczny wymiar nabożeństwa słowa Bożego i wyznanie wiary na Ostrowie Lednickim, które to nabożeństwo odbędzie się o godzinie 14.45. „Chrzest Mieszka I odbył się w niepodzielonym jeszcze Kościele” − zaznaczył, dodając, że w modlitwie na Ostrowie Lednickim wezmą udział przedstawiciele wszystkich Kościołów chrześcijańskich w Polsce. Zabrzmi też odlany specjalnie na tę okazję dzwon „Mieszko i Dobrawa”. Na zakończenie gnieźnieńskich uroczystości przewidziana jest projekcja filmu dotyczącego chrztu przyjętego przez Mieszka I. Film ten został przygotowany przez Narodowe Centrum Kultury.


Obecny na konferencji biskup pomocniczy poznański Damian Bryl zwrócił uwagę, że obchody mają kilka celów – przypomnienie początków polskiej państwowości i Kościoła w Polsce oraz wskazanie na konsekwencje wyboru Mieszka I dla polskiej historii, a także obudzenie duchowości chrzcielnej i pobudzenie do refleksji, jak podejmować to wielkie dziedzictwo wieków. Cele te – mówił – realizowane są równocześnie na kilku polach. Na polu historycznym i naukowym dotychczas odbyło się wiele konferencji i sympozjów poświęconych historycznemu i religijnemu aspektowi chrztu Polski. Bp Bryl zauważył, że wymiar edukacyjny i katechetyczny realizowany jest w szkołach dzięki przygotowanym na ten temat materiałom. Projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży realizują też muzea w Poznaniu i Gnieźnie. Ponadto przygotowano wiele wystaw, koncertów i imprez kulturalnych. Wymiar duszpasterski Kościół realizuje poprzez drogę chrzcielną w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Przewodniczący komitetu przygotowującego obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w archidiecezji poznańskiej przypomniał, że oprócz centralnych wydarzeń w Gnieźnie 14 kwietnia i dwudniowych obchodów 15 i 16 kwietnia w Poznaniu, 3 maja będzie ponowiony Akt oddania Polski Matce Bożej, w październiku odbędzie się narodowa pielgrzymka dziękczynna do Rzymu, a jubileuszowe świętowanie zakończy się w listopadzie.


„Ten jubileusz jest rekompensatą za milenium obchodów chrztu, kiedy to Kościół i państwo stały w opozycji” – powiedział z kolei Marek Woźniak. Marszałek województwa wielkopolskiego podkreślił, że samorząd od miesięcy uczestniczy w przedsięwzięciach związanych z 1050. rocznicą chrztu. Przypomniał, że samorząd uchwałą sejmiku uchwalił 2016 Rokiem 1050. rocznicy chrztu Polski. Prezydent Gniezna Tomasz Budasz zauważył, że obok uroczystości 14 kwietnia, które będą miały miejsce w Gnieźnie, kulminacja wydarzeń kulturalnych nastąpi w lipcu. − 30 i 31 lipca odbędzie się finał Królewskiego Festiwalu Artystycznego, podczas którego zostanie pokazany spektakl teatralny o chrzcie Mieszka I − powiedział prezydent Gniezna.


BK
Fot. R. Woźniak/Przewodnik Katolicki 

Polecamy