wtorek, 14 lipca 2020 r.

"Martyria" u źródła

Blisko 70 osób m.in. małżeństw i rodzin skupionych w bydgoskim Duszpasterstwie Akademickim „Martyria” uczestniczy w wielkopostnym skupieniu w Gnieźnie. W sobotę u grobu i relikwii św. Wojciecha odnowili chrzcielne przyrzeczenia i spotkali w Prymasem Polski.


Wybór miejsca tegorocznych rekolekcji nie jest przypadkowy. „Podjęliśmy wyzwanie, aby dotrzeć do źródeł chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie i aby jeszcze bardziej poczuć nasz własny chrzest” – tłumaczy ks. Krzysztof Buchholz, diecezjalny duszpasterz akademicki z Bydgoszczy. I dodaje: „Tu jest tak, jak ma być – takie hasło sobie wybraliśmy, bo tu jest początek, bo 1050 lat pokazuje, że tak ma być, że to wszystko, co się wtedy zaczęło, jest wypełnieniem woli Bożej, a my wpisujemy się w ten ciąg dziejów i pozostawione nam dziedzictwo wiary chcemy przekazać następnym pokoleniom”.


Członkowie „Martyrii” goszczą w Gnieźnie od piątku. Jest wśród nich wiele rodzin z dziećmi. Wczoraj włączyli się m.in. w papieskie czuwanie 24 godziny dla Pana. Dziś wysłuchali konferencji rektora gnieźnieńskiego PWSD ks. dr. Wojciecha Rzeszowskiego oraz uczestniczyli w Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej. Wcześniej spotkali się z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem, który za św. Janem Pawłem II powtórzył, że do źródła wraca się, aby poczuć ożywczą świeżość. Nawiązał też do obchodzonego jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski podkreślając, że skłania on również do refleksji nad naszym własnym chrztem i zadaniami, jakie z jego przyjęcia wynikają. Prymas udzielił też wszystkim błogosławieństwa.


Wielu uczestników rekolekcji gości w Gnieźnie po raz pierwszy, dlatego wzrastaniu duchowemu towarzyszy poznawanie historii miejsca, gdzie – jak mówi ks. Buchholz – zaczęły się dzieje naszej Ojczyzny. „Tutaj dotykamy naszych korzeni i mam nadzieję, że będzie to przynosiło wymierne owoce zarówno w naszym życiu osobistym, jak i w życiu naszej akademickiej wspólnoty” – dodaje.

Po Mszy św. uczestnicy rekolekcji odnowili chrzcielne przyrzeczenia. Skupienie potrwa do niedzieli. Jutro rekolektanci wysłuchają konferencji duszpasterza akademickiego archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Wojciecha Orzechowskiego. Wielkopostne rekolekcje zakończą Eucharystią u św. Jerzego, w kościele akademickim Gniezna.


W jubileuszowym roku 1050. rocznicy Chrztu Polski Gniezno jest celem wielu pielgrzymek i wyjazdów indywidualnych. Wczoraj u św. Wojciecha modlili się członkowie wspólnoty szensztackiej z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, zdążający na Jasną Górę. W czasie pobytu spotkali się z abp. Wojciechem Polakiem i uczestniczyli w Drodze Krzyżowej. Do Gniezna pielgrzymować będą w tym roku także harcerze i policjanci. W czerwcu natomiast odbędzie się ogólnopolski zjazd Rodzin 3+.


BK KAI
Fot. B. Kruszyk  

Polecamy