środa, 26 lutego 2020 r.

Biało-czerwono w Rzymie

W Rzymie jest już ponad stuosobowa grupa pielgrzymów z archidiecezji gnieźnieńskiej, uczestnicząca w odbywającej się tam narodowej pielgrzymce Polaków. Rodakom towarzyszą polscy biskupi, także Prymas Polski abp Wojciech Polak, abp senior Józef Kowalczyk oraz bp Krzysztof Wętkowski.


Rozpoczynająca się 20 października pielgrzymka zgromadziła, według szacunku organizatorów, kilka tysięcy wiernych świeckich i przeszło 250 kapłanów. Do Rzymu pojechało też blisko 50 biskupów, którzy wraz z wiernymi dziękować będą za wizytę papieża Franciszka, Światowe Dni Młodzieży, Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia oraz 1050 lat obecności na ziemiach polskich wiary chrześcijańskiej. Pielgrzymi wezmą udział w spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Będą również uczestniczyć w Eucharystiach sprawowanych w rzymskich bazylikach. W 21 października Mszę św. o godzinie 17.00 w bazylice św. Jana na Lateranie odprawi metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak.  


Prymas Polski będzie również przewodniczyć Mszy św. w niedzielny ranek w bazylice św. Bartłomieja. Będzie to diecezjalne spotkanie uczestników pielgrzymki i zarazem – jak powiedział KAI sekretarz Prymasa Polski ks. Marcin Kulczynski – kontynuacja modlitwy w intencji uchodźców, która, pod wspólnym hasłem „Umrzeć z nadziei”, odbyła się w październiku w polskich diecezjach, także w Gnieźnie. Bazylika św. Bartłomieja – jak dodał – wybrana została nieprzypadkowo. Znajdują się w niej relikwie wielu polskich świętych i błogosławionych m.in. patrona Polski św. Wojciecha, św. Maksymiliana Kolbego, bł. Karoliny Kózkówny i bł. Jerzego Popiełuszki.


Zachęcamy do duchowego towarzyszenia pielgrzymom i włączenia się w dziękczynną modlitwę archidiecezji gnieźnieńskiej w Rzymie.


Fot. Aleteia/Reporter

Polecamy