środa, 19 lutego 2020 r.

Duszno: 600-lecie parafii

Jedna z najmniejszych parafii w archidiecezji gnieźnieńskiej – pw. św. Doroty w Dusznie, świętowała 30 października 600-lecie istnienia. „Niech ten szczególny jubileusz pozwoli wam odnajdywać się w twórczej wspólnocie, dumnej ze swej bogatej historii i otwartej na wyzwania współczesności” – mówił do uczestników uroczystości abp Wojciech Polak.


Metropolita gnieźnieński przewodniczył jubileuszowej Mszy św. stanowiącej centralny punkt parafialnego świętowania, do którego wspólnota przygotowywała się od przeszło roku. Wierni uczestniczyli m.in. w Misjach świętych prowadzonych przez redemptorystów z Torunia. Z okazji jubileuszu wydano także specjalny folder o historii i dniu dzisiejszym parafii, do którego w pierwszych słowach homilii nawiązał Prymas Polski. „Autor tego opracowania zauważa, że opodal piastowskiego Gniezna, w XIII wieku istniała wieś będąca własnością kapituły gnieźnieńskiej. Tutaj, 450 lat po chrzcie Mieszka I, zostało założone i uposażone przez kustoszów tejże kapituły maleńkie gniazdko – parafia świętej Doroty. Ten malowniczy opis, sięgający początków waszej parafii, słusznie wpisuje ją w tradycję piastowskiego Gniezna i wskazuje na związek z tym miastem, którego nazwa, idąc za Kroniką Wielkopolską, oznacza właśnie budowanie gniazda” – mówił abp Polak.


Odwołując się do czytań arcybiskup gnieźnieński wskazał dalej na znaczenie parafii jako wspólnoty ludzi wierzących, których życie domaga się ciągłego wzrostu i rozwoju, i którzy w tym wzroście powinni sobie nawzajem pomagać. Postawił również pytanie o miejsce i funkcjonowanie parafii we współczesnym świecie powtarzając za papieżem Franciszkiem, że wspólnota ta jest wciąż aktualna i więcej nawet, jest nietykalna. Pytanie tylko, jak ją dziś budować? Jak ustawić? „Wydaje się, że w dzisiejszych czasach trzeba najpierw obudzić w sobie rzeczywistą świadomość naszej obecności w Kościele” – stwierdził hierarcha i posługując się obrazem otwartych drzwi wskazał na parafię wychodzącą, to znaczy taką, w której każda i każdy ma poczucie, że jest uczniem-misjonarzem, że powołany jest do tego, aby innych do Chrystusa prowadzić, aby ich do wspólnoty włączać. „Niech ten szczególny jubileusz 600-lecia waszej parafii pozwoli wszystkim wam odnajdywać się w takiej właśnie twórczej wspólnocie, dumnej ze swej bogatej historii i otwartej na wyzwania współczesności, pełnej Bożego zapału i misyjnego dynamizmu, pamiętając – jak przypomina nam kończący się Tydzień Misyjny – że Kościół rozwija się dzięki wierze i miłosierdziu osób niosących Ewangelię, które są świadkami Chrystusa” – mówił na koniec metropolita gnieźnieński.


Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski celebrowali byli proboszczowie parafii w Dusznie. Za obecność i modlitwę kapłanom i parafianom dziękował obecny duszpasterz ks. Grzegorz Porzecki. W czasie liturgii abp Wojciech Polak pobłogosławił również nowy ołtarz.


Wieś Duszno i miejscowa parafia istnieją od XIII wieku i od początku były własnością kapituły gnieźnieńskiej. Pierwsze kościoły budowano z drewna. Obecna ceglana świątynia w stylu neogotyckim wzniesiona została w drugiej połowie XIX wieku. Jednym z proboszczów parafii (w latach 1905 – 1909) był ks. Wacław Gieburowski, późniejszy twórca Poznańskich Słowików. Obecnie parafia liczy 389 parafian i jest jedną z najmniejszych w archidiecezji gnieźnieńskiej. 


B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk  

Polecamy