wtorek, 25 lutego 2020 r.

Dzieje Gniezna

Gniezno doczekało się obszernej monografii poświęconej historii, kulturze i architekturze miasta. Licząca blisko 800 stron książka ukazuje dzieje pierwszej stolicy Polski od okresu wczesnohistorycznego do współczesności. Impulsem do jej wydania była obchodzona w tym roku 1050. rocznica Chrztu Polski.


„Publikacja opisująca dzieje Gniezna, pierwszej stolicy Polski, jest nie tylko monografią. W znacznej mierze książka ta staje się również biografią, a nawet hagiografią. Nie sposób bowiem opowiedzieć historii tego miasta ograniczając się do nakreślenia ram czasowych i geograficznych wypełnionych ciągiem różnych wydarzeń. Poszczególne procesy i ich okoliczności odsyłają nas zawsze do konkretnych osób, którym Gniezno zawdzięcza swój wyjątkowy charakter” – napisał w słowie wstępnym Prymas Polski abp Wojciech Polak. Metropolita gnieźnieński podziękował też za przygotowanie publikacji podczas promującej ją konferencji prasowej, która odbyła się 18 października w gnieźnieńskim Ratuszu. „Jestem przekonany, że pochylając się nad naszą historią, odkrywając na nowo źródła chrześcijańskiego dziedzictwa i korzenie naszej państwowości, odnajdziemy zarówno zachętę, jak i możliwości budowania dobra wspólnego, budowania naszego Gniazda” – mówił Prymas.


Słowa podziękowania i zaproszenie do sięgnięcia po monografię wyrazili także obecni na konferencji: starosta Powiatu Gnieźnieńskiego Beata Tarczyńska, prezydent Gniezna Tomasz Budasz oraz poseł na Sejm RP Zbigniew Dolata, z którego inspiracji książka powstała. O pracy nad publikacją oraz jej zawartości mówił prof. Józef Dobosz z Instytutu Historii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, pod kierunkiem którego pracował dziewięcioosobowy zespół autorów poszczególnych rozdziałów i tekstów.


Książka „Dzieje Gniezna – pierwszej stoicy Polski” podzielona jest na sześć zasadniczych części obejmujących historię miasta od czasu pradziejów i starożytności po współczesność. Oprócz znanych faktów historycznych omówiono w nich także dzieje polityczne, społeczne, kościelne i gospodarcze miasta, a także dzieje kultury, zwłaszcza architektury i sztuki. Teksty uzupełniono ilustracjami i zdjęciami, których jest około dwustu. Książka będzie dostępna w gnieźnieńskich bibliotekach, a także w bibliotekach i ośrodkach naukowych w całym kraju. Publikację wydały wspólnie Miasto Gniezno i Powiat Gnieźnieński. 


W imieniu organizatorów zapraszamy 19 października o godzinie 18.00 do Centrum Kultury EsTeDe w Gnieźnie na spotkanie z autorami poszczególny rozdziałów, podczas którego będzie można nabyć książkę po promocyjnej cenie 28 zł. W tej samej cenie będzie ona dostępna od 19 października w Bibliotece Publicznej przy ul. Mieszka I w Gnieźnie.


B. Kruszyk KAI
Fot. J. Andrzejewski

Polecamy