środa, 26 lutego 2020 r.

Inauguracja w Szkołach Katolickich

„(…) prawdziwie wielki jest ten, kto służy, kto jest pokorny, kto potrafi bardziej liczyć w życiu na Pana Boga niż na samego siebie. Takiej postawy trzeba nam się uczyć zwłaszcza tutaj, w szkołach katolickich” – mówił abp Wojciech Polak podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół Katolickich w Inowrocławiu.


Podczas Mszy św. odprawionej na rozpoczęcie uroczystości przypomniał, że szkoła, obok zdobywania wiedzy, jest również miejscem ćwiczenia się w uczynkach miłosierdzia. Tutaj – jak mówił abp Polak – musimy się zmierzyć nie tylko ze swoją własną słabością, swoimi wadami czy trudnościami, z naszymi własnymi kaprysami, ale też ze słabością, z wadami czy z trudnościami naszych koleżanek i kolegów. Uczymy się w ten sposób konkretnie miłosierdzia, gdy potrafimy okazać pomoc, gdy potrafimy przebaczyć, gdy potrafimy dać Jezusowi świadectwo. W ten sposób szkoła staje się dla nas miejscem, w którym kształtuje się nasze wrażliwość, kształtuje się wyobraźnia miłosierdzia. A wszystko to wyzwala nas z postawy rywalizacji i walki jedynie o nasze własne dobro. Uczy widzieć i dostrzegać innych. Uczy nas być z innymi i pomagać sobie nawzajem. Uczy znosić siebie z cierpliwością. Uczy w końcu również sobie, kiedy trzeba, wzajemnie przebaczać. Uczy nas więc miłości i miłosierdzia. Uczy odpowiedzialności za siebie i za drugich.


Prymas przypomniał też młodszym i starszym uczestnikom uroczystości słowa Jezusa, w których uczył apostołów, że powinni mieć wiarę jak małe ziarenko gorczycy. To naprawdę małe ziarenko, podobne do ziarenka maku – mówił abp Polak, tłumacząc, że w ten sposób Jezus wskazał, że to, co porusza świat nie jest wielkie własną siłą i potęgę. Chodzi o małą wiarę w wielkiego Boga. Chodzi o to – podkreślił Prymas – byśmy pamiętali, że to Jezus jest źródłem naszej siły. Z Nim możemy zrozumieć, że prawdziwie wielki jest ten, kto służy, kto jest pokorny, kto potrafi bardziej liczyć w życiu na Pana Boga niż na samego siebie. Myślę, że takiej postawy trzeba nam się uczyć zwłaszcza tutaj, w naszych szkołach katolickich.


W drugiej części szkolnej uroczystości miało miejsce podsumowanie projektu „Kupując produkt Viando, wspierasz edukację swoich dzieci”, realizowanego przy współudziale firmy Viando. Akcja rozpoczęła się 1 czerwca 2016 roku i trwała do 30 września 2016 roku. W czasie jej trwania udało się pozyskać środki finansowe, które zostaną przeznaczone na wsparcie stypendialne oraz zakup pomocy naukowych na rzecz naszej szkoły. Czek na zebraną kwotę 9 503,54 zł został uroczyście przekazany przez Panią Magdalenę Szczupak-Woźniczkę na ręce księdza dyrektora Jana Maćkowiaka. Uroczystość została zakończona ślubowaniem pierwszoklasistów oraz przedstawieniem  pt. „Anioły są wśród nas”, w wykonaniu uczniów klasy trzeciej Katolickiej Szkoły Podstawowej.


BK
Fot. Zespół Szkół Katolickich w Inowrocławiu 

Polecamy