sobota, 22 lutego 2020 r.

Niedziela na Wyspie Tyberyjskiej

„Człowiek, który liczy, że podczas modlitwy schowa się w kącie własnego szczęścia, jest w gruncie rzeczy zadufany w sobie” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. sprawowanej dla pielgrzymów z archidiecezji gnieźnieńskiej w rzymskiej bazylice św. Bartłomieja.


W liturgii koncelebrowanej przez abp. Wojciecha Polaka, bp. Krzysztofa Wętkowskiego i kapłanów archidiecezji gnieźnieńskiej, uczestniczyła około stuosobowa grupa pielgrzymów z archidiecezji gnieźnieńskiej, uczestniczących w narodowej pielgrzymce Polaków w Rzymie. Eucharystia sprawowana była w Bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej, nazywanej sanktuarium Nowych Męczenników. Decyzją Jana Pawła II, w tej świątyni przechowywane są relikwie męczenników XX wieku – katolików i przedstawicieli innych nurtów chrześcijańskich. Do pamięci o współczesnych męczennikach nawiązał w homilii abp Wojciech Polak. „Otoczeni jesteśmy ludźmi, którzy oddali swoje życie za Chrystusa. Prawda o męczennikach przemawia z tego miejsca w szczególny sposób. Począwszy od św. Bartłomieja, poprzez św. Wojciecha, aż po współczesnych męczenników. Kościół rodzi się na krwi męczenników, a Rzym w szczególny sposób to potwierdza” - mówił Prymas. 


Nawiązując do postaci czczonego w tym miejscu Patrona Polski, metropolita gnieźnieński przypomniał, że to właśnie z tej świątyni sprowadzono do Ojczyzny relikwie świętego po kradzieży gnieźnieńskiego relikwiarza w 1923 roku. Abp Polak zachęcał też do przeżywania osobistej modlitwy jako oczyszczenia serca poprzez spotkanie z Bogiem. Jako przykład takiej postawy podał inicjatywę październikowej modlitwy za uchodźców „Umrzeć z nadziei” i zachęcił do jej kontynuowania. „Przez modlitwę wzywani jesteśmy do towarzyszenia i okazywania im bliskości. Dlatego ta właśnie modlitwa, która wyrywa nas z prywatnego własnego szczęścia i prowadzi w serca tych, którzy potrzebują pomocy, niech dziś tutaj szczególnie płynie” - apelował. Z uznaniem mówił też o modlitwie i wsparciu, jakie ofiaruje uchodźcom wspólnota Sant' Egidio, która opiekuje się Bazyliką św. Bartłomieja.


Na zakończenie Mszy św., przedstawiciel tej wspólnoty Massimiliano Signifredi, przekazał polskim pielgrzymom pozdrowienia i podziękowania za modlitwę w świątyni, która pierwotnie nosiła wezwanie św. Wojciecha. Warto dodać, że od 2006 roku w świątyni znajduje się ikona męczennika przekazana św. Janowi Pawłowi jako znak pamięci i wdzięczności władz i mieszkańców Gniezna za jego trzykrotne nawiedzenie archidiecezji gnieźnieńskiej, zwłaszcza za dwie pielgrzymki do grobu i miasta św. Wojciecha.

za KAI
Fot. Mazur/Episkopat.pl

Polecamy