środa, 26 lutego 2020 r.

Ona i on w Kościele

Młodość jest czasem rozeznawania życiowego powołania, odkrywania własnej tożsamości i indywidualności. Tegoroczne rekolekcje Wincetyńskiej Młodzieży Maryjnej, które odbyły się w dniach 21-23 października w domu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Gnieźnie wskazały na wartość jednej z najtrudniejszych życiowych ścieżek – małżeństwa.


W trzydniowych rekolekcjach uczestniczyło około 80 młodych ludzi. Całość prowadził i konferencje głosił o. Krzysztof Jurewicz.  Wraz z nim młodzi zastanawiali się na relacjami kobiety i mężczyzny oraz zadaniami, jakie mają do spełnienia w Kościele małżeństwa. Piątkowy wieczór był czasem zadumy i osobistego spotkania z Jezusem. Również w sobotę, była okazja do pojednania z Bogiem. Pierwszą konferencję o. Krzysztof poświęcił kwestii autorytetu oraz rodzinnych relacji. Poszukiwanie odpowiedzi w tym temacie zakończyło wspólne dziękczynienie za rodziców i rodziny. Druga konferencja dotyczyła fizycznej strony damsko-męskich relacji. Fragment filmu o Marii Goretti, ukazywał wartość czystości, tak często lekceważonej w dzisiejszym świecie.  Metafora nadgryzionego jabłka obrazowała kobiece ciało, które może pozostać nietknięte lub też wielokrotnie zranione, tracąc swą wyjątkowość, a zarazem wyłączność dla jedynego mężczyzny. Ojciec Krzysztof mówił także o wartości przysięgi małżeńskiej – ślubowania składanego Bogu i ukochanej osobie. Słowa „I że Cię nie opuszczę aż do śmierci…” wydają się wielu współczesnym ludziom warunkową formułką, której treść można modyfikować, gdy pojawią się trudności, choroba, problemy finansowe. Tymczasem, zapraszając Boga do swojego małżeństwa należy prosić Go o łaskę miłości, wierności i wytrwałości. Jak mawiał św. Augustyn: „Gdy Bóg będzie na pierwszym miejscu, wszystko inne będzie na właściwym miejscu”. Młodzi uczestniczyli też w panelach dyskusyjnych i warsztatach, na które zaproszono małżeństwa. Podczas tych spotkań zastanawiali się nad hierarchią życiowych wartości. Była też okazja do dzielenia się wizją idealnego związku oraz skonfrontowania jej z rzeczywistością. Małżeństwa wskazały na tzw. język miłości, który ułatwia komunikację i jest odpowiedzią na potrzeby partnera. Podkreślały też rolę przebaczenia, będącego kluczem do wiernej i pełnej miłości relacji. Ostatnią konferencję o. Krzysztof Wygłosił po niedzielnej Mszy św. w gnieźnieńskiej farze. Było to swoiste wzmocnienie owoców rekolekcji i dumy z bycia częścią Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej, działającej przy wspólnocie sióstr szarytek. Odbyła się także adoracja Chrystusa Eucharystycznego. Na koniec młodzi obejrzeli spektakl „Romeo i Julia”, przygotowany przez grupy WMM z Kościana i Tczewa.


Zapraszamy na spotkania Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej w każdy wtorek o godz. 19.30 w domu Sióstr Miłosierdzia przy ulicy Lecha 11.

 

Polecamy