czwartek, 20 lutego 2020 r.

Etap diecezjalny OTK

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, zwycięzcy eliminacji szkolnych, uczestniczyli 13 stycznia w etapie diecezjalnym XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej, której w tym roku przyświeca hasło „Święty Jan Paweł II wychowawca młodych pokoleń”. Laureaci pojadą na finał do Łowicza.


Do Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych w Gnieźnie, gdzie odbyły się zmagania, przyjechało 50 uczniów wraz z katechetami i księżmi prefektami. Przygotowane pytania i zagadnienia konkursowe dotyczyły przede wszystkim nauczania św. Jana Pawła II. Uczestnicy olimpiady musieli wykazać się zarówno znajomością treści wskazanych dokumentów i pism, jak i czasu, w którym zostały napisane.


„To nie są łatwe teksty, zatem i pytania, z jakimi musieli zmierzyć się uczestnicy olimpiady do łatwych nie należały. Poziom jak zawsze był wysoki” – mówi ks. dr Piotr Halczuk, szef Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Kapłan przyznaje również, że temat tegorocznej olimpiady wybrano nieprzypadkowo. Miał przygotować młodych do lipcowych Światowych Dni Młodzieży, których św. Jan Paweł II był pomysłodawcą i którym patronuje.


W etapie diecezjalnym zmierzyli się zwycięzcy eliminacji szkolnych, które odbyły się w listopadzie ubiegłego roku. Wzięło w nich udział 482 uczniów. Pięćdziesięcioro najlepszym powalczyło o zakwalifikowanie się do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się w dniach 31 marca – 2 kwietnia w Łowiczu. Archidiecezję gnieźnieńską będą tam reprezentować:


Danuta Korbal (I miejsce) z I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu (po raz drugi), którą do OTK przygotowywał o. Karol Olszewski OSPPE
Agata Szewczykowska (II miejsce) z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu, przygotowująca się pod kierunkiem ks. Marcina Przybylskiego
Natalia Galicka (III miejsce) z II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu przygotowująca się pod kierunkiem ks. Piotra Szcześniaka.


Zwycięzcom i katechetom (lub ich reprezentantom) gratulowali: ks. Piotr Halczuk, Teresa Kowalczyk z Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, Marzenna Kubiak oraz dyrektor gnieźnieńskiego Ekonomika Sławomir Wierzelewski. „Laureatom życzymy powodzenia w finale” – dodaje ks. Halczuk. 

 

BK
Fot. T. Śróda

Polecamy