poniedziałek, 24 lutego 2020 r.

Jubileusz Chrztu Polski (VIDEO)

Program obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski zaprezentowano 20 stycznia w siedzibie KEP. W konferencji prasowej wzięli udział przedstawiciele strony państwowej i kościelnej z abp. Stanisławem Gądeckim i Prymasem Polski abp Wojciechem Polakiem na czele.


Refleksja, dziękczynienie, świadectwo. Te trzy słowa – zdaniem Prymasa Polski – streszczają jubileuszowe obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, które 14 kwietnia rozpoczną się w Gnieźnie i będą kontynuowane 15 i 16 kwietnia w Poznaniu. W swoim wystąpieniu abp Polak nawiązał do milenijnych uroczystości sprzed półwiecza. Jak mówił, 14 kwietnia 1966 roku kard. Stefan Wyszyński zainaugurował w Gnieźnie uroczystości milenijne Chrztu Polski. Nawiązał w ten sposób bezpośrednio do rocznicy chrztu Mieszka I, który został ochrzczony najprawdopodobniej w Wielką Sobotę 966 roku, przypadającą wówczas właśnie 14 kwietnia. Prymas Tysiąclecia mówił wówczas: „Stajemy dzisiaj w prześwietnej Bazylice Prymasowskiej, będącej jak gdyby syntezą dziejów Narodu katolickiego, aby dziękować Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za powołanie nas przed tysiącem lat do chrześcijaństwa, za udzielenie nam darów Boga Ojca, Boga Syna i Boga Ducha Świętego w potężnym i wspaniałym dziele Wcielenia i Odkupienia (…). W tej chwili kierujemy się myślą ku pierwszemu historycznemu władcy Polski, Mieszkowi. Jego odwaga, dalekowzroczność i świadomość przemian, które idą przez świat, sprawiły, że wyszedł on na spotkanie łaski Bożej, pokornie pochylił swoje czoło przed wodami Chrztu świętego i rozpoczął przez to błogosławiony ciąg łaski, świateł i mocy Bożych, który trwa do dziś dnia”.


„Pięćdziesiąt lat po milenijnych uroczystościach, w sam dzień 14 kwietnia bieżącego roku, Episkopat Polski wraz z zaproszonymi gośćmi – na czele z Legatem Papieskim i Prezydentem RP Andrzejem Dudą – będzie dziękować w katedrze gnieźnieńskiej, matce wszystkich kościołów w Polsce, za łaskę Chrztu naszej Ojczyzny. Z bazyliki prymasowskiej, od grobu i relikwii św. Wojciecha, zostaną również posłani misjonarze, by nieść Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie na krańce ziemi. Są oni wyrazem naszej wdzięczności za łaskę Chrztu św. oraz znakiem żywotności polskiego Kościoła” – poinformował podczas konferencji prasowej abp Polak.


„Tego dnia w Gnieźnie rozpoczną się także obrady Konferencji Episkopatu Polski, które z racji na nasz genius loci będą w dużej mierze zorientowane historycznie. Z prymasowskiego Gniezna popłynie również przesłanie z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, w którym będziemy dziękować Bogu za wiarę, nadzieję i miłość, za Kościół, sakramenty święte, za źródło chrzcielne i wszelkie łaski, jakimi Pan obdarzył naszą Ojczyznę w ciągu minionych 1050 lat. Jednocześnie będziemy prosili o łaskę wierności Bogu i Ewangelii oraz o potrzebne światło do realizacji współczesnych wyzwań, jakie stoją przed ochrzczonymi” – dodał Prymas.


Tego dnia również biskupi udadzą się pobliski Ostrów Lednicki, by złożyć tam wyznanie wiary i wsłuchać się w bicie jubileuszowego dzwonu „Mieszko i Dobrawa”. Jest to pierwszy dzwon o tym imieniu w Polsce. Upamiętnia on i oddaje cześć pierwszej historycznej parze książęcej z dynastii Piastów – księciu Mieszkowi i jego małżonce, czeskiej księżniczce Dobrawie. Na zakończenie gnieźnieńskich uroczystości przewidziana jest projekcja filmu dotyczącego chrztu przyjętego przez Mieszka I. Film ten został przygotowany przez Narodowe Centrum Kultury.


Do wydarzeń wpisujących się w przygotowania do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski należy również X Zjazd Gnieźnieński, który odbędzie się w dniach 11-13 marca pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”. Jest to – tłumaczył abp Polak – nawiązanie do faktu, iż chrzest Mieszka był początkiem historii Polski i jej roli w rodzinie narodów europejskich. „We współczesnym życiu Kościoła, Polski i Europy da się odczuć wyraźną potrzebę głębokiej odnowy. Wierzymy, że jej początkiem może być rachunek sumienia polskiego chrześcijaństwa i powrót do źródeł chrztu. Chcemy w Gnieźnie doświadczyć wyzwalającej mocy Ewangelii i być jej świadkami” – przyznał metropolita gnieźnieński. „Odnowione Zjazdy Gnieźnieńskie – kontynuował – są na początku XXI wieku ważnym miejscem spotkań chrześcijan z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy poprzez dyskusje, warsztaty, modlitwę i wydarzenia artystyczne wyrażają swoją odpowiedzialność za przyszłość Kościoła, swojej Ojczyzny i naszego wspólnego kontynentu.


O znaczeniu, przygotowaniach i przebiegu rocznicowych uroczystości mówili także m.in.: metropolita poznański abp Stanisław Gądecki oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.Program jubileuszowych obchodów przedstawia się następująco. Jubileuszowe obchody rozpoczną się w czwartek 14 kwietnia o godzinie 15.00, celebracją jubileuszową na Ostrowie Lednickim. Episkopat Polski, zaproszeni goście i wierni będą tam dziękować za Chrzest Polski. Tam również zabrzmi dzwon „Mieszko i Dobrawa”. Wcześniej o godz. 11.00 biskupi uczestniczyć będą w obradach plenarnych KEP w gnieźnieńskim seminarium duchownym.


O godzinie  17.00 w katedrze gnieźnieńskiej rozpocznie się uroczysta Msza św. z udziałem biskupów i Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Około godziny 20.00 w gnieźnieńskim Kolegium Europejskim odbędzie się prapremiera filmu o chrzcie Mieszka I (dla zaproszonych gości).


Program dwóch kolejnych dni jubileuszowych obchodów realizowany będzie w Poznaniu. W piątkowe przedpołudnie, 15 kwietnia, w tamtejszym seminarium duchownym odbędzie się zebranie Episkopatu. O godzinie 12.00 w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczną się uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego z orędziem Prezydenta RP. Następnie w Filharmonii Poznańskiej zabrzmi jubileuszowe „Oratorium 966.pl”. O godzinie 15.45 rozpocznie się procesja maryjna z Fary do Katedry Poznańskiej, gdzie o 17.00 rozpocznie się Msza święta. W sobotę 16 kwietnia w Seminarium Duchownym w Poznaniu po raz kolejny zbierze się polski Episkopat. O godzinie 10.50 na INEA stadionie pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja” rozpocznie się świętowanie jubileuszowe. O 14.00 zostanie odprawiona Msza św. z chrztem dorosłych. Wieczorem, o godzinie 19.00 w teatrze Muzycznym w Poznaniu, rozpocznie się historyczny quiz multimedialny „Człowiek 1050-lecia” zaś o 19.45 – musical „Jesus Christ Superstar”.

 

za KAI

Polecamy