poniedziałek, 24 lutego 2020 r.

Jubileuszowy rok (video)

Przecież wciąż o to samo nam chodzi, aby Bóg był blisko naszego codziennego życia osobistego, rodzinnego, wspólnotowego i społecznego, aby je przenikał (…) aby nas budził z naszej obojętności i dopomagał ją przezwyciężać” – mówił 1 stycznia w katedrze gnieźnieńskiej abp Wojciech Polak.


Prymas Polski odprawił Mszę św. na rozpoczęcie jubileuszowego 2016 roku. W homilii, nawiązując do obchodzonej tego dnia w Kościele uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki, wskazał na Maryję jako Tą, która w szczególny sposób związana jest z Bożym miłosierdziem, bo „wszystko w Jej życiu zostało ukształtowane przez obecność miłosierdzia, które stało się ciałem”. „Gdzie rodzi się Bóg, tam rozkwita miłosierdzie, tam człowiek doświadcza Bożego miłosierdzia, to znaczy, że jest wprowadzany w tajemnicę miłosierdzia, jest zaproszony, aby odkryć dobroć i czułą troskę Boga. Gdzie rodzi się Bóg, tam Jego Matka wchodzi do sanktuarium miłosierdzia Bożego, ponieważ wewnętrznie uczestniczy w tajemnicy Jego miłości. Odtąd całą Ją wypełnia. Dlatego Ona naprawdę najpełniej zna tajemnicę Bożego miłosierdzia” – mówił abp Polak, dodając, że i my mamy w nim udział poprzez chrzest święty, o czym w sposób szczególny powinniśmy pamiętać u progu roku jubileuszowego 1050. rocznicy Chrztu Polski.


Prymas Polski przyznał również, że każdy początek roku jest niczym przejście przez kolejną bramę „w nową przestrzeń naszego życia, w nowy czas, w nowe relacje i nowe sytuacje”. Przypominając słowa kard. Stefana Wyszyńskiego wygłoszone w bazylice prymasowskiej dokładnie pięćdziesiąt lat temu podkreślił, że u progu nowego roku „wszyscy jesteśmy ogarnięci mistyką czasu” – tej niezbadanej tajemnicy, która „wiąże nasze istnienie, bytowanie i czyny, zespala nas i przez współdziałanie tworzy dzieje człowieka, dzieje ludzkości i dzieje naszego polskiego narodu”. „Czy jako ludzie ochrzczeni urzeczywistniliśmy już w pełni ducha chrześcijańskiego w sobie i w naszym narodzie?” – powtórzył pytanie kard. Wyszyńskiego sprzed półwiecza abp Wojciech Polak. „Na pewno jeszcze nie!” – mówił dalej jego słowami. Kardynał Wyszyński – kontynuował – wskazywał, że Chrystus żyjący w Kościele wszczepił się co prawda przez ochrzczonych Polaków w życie narodu, ale zadanie ewangelizacyjne jest wciąż jeszcze przed nami”. „O to przecież wciąż chodzi, aby jak najbardziej przybliżyć Boga do życia codziennego, aby wielkie prawdy, które wyznajmy i w które mocno wierzymy, wszczepiły się w nasze codzienne życie, aby je kształtowały i przemieniały” – cytował słowa kard. Wyszyńskiego Prymas dodając, że wchodząc dziś w rok jubileuszowych obchodów Chrztu Polski możemy i my to samo powtórzyć. „Przecież wciąż o to samo nam chodzi, aby Bóg był blisko naszego codziennego życia, osobistego, rodzinnego, wspólnotowego i społecznego, aby je przenikał i swoją łaską oraz mocą kształtował, aby nas budził z naszej obojętność i dopomagał nam ją przezwyciężać, aby czynił nas odważnymi świadkami Chrystusa w dzisiejszym świecie” – podkreślił Prymas Polski.


Na koniec prosił, aby w Roku Jubileuszowym Chrystus odnowił w nas łaskę chrztu świętego i odwagę do głoszenia Go bliźnim. „Za Prymasem Tysiąclecia pragnę dziś powtórzyć: Najmilsze Dzieci żyjcie tą wiarą, przyjmijcie życzenia Waszego biskupa. Niech lata Wasze nie ustają, niech wiara i nadzieje Wasze nie ustają, niech miłość Wasza nigdy nie ustaje” – życzył metropolita gnieźnieński.


Prymas Polski podsumowuje 2015 rokBK KAI
Fot. J. Andrzejewski  

Polecamy