czwartek, 20 lutego 2020 r.

Królowie w archidiecezji

Nie tylko Gniezno podążało w Orszaku Trzech Króli. Barwne uliczne jasełka odbyły się także w innych miastach archidiecezji m.in. w Kłecku, Wągrowcu, Słupcy, Piechcinie, Trzemesznie, Pyzdrach, Pobiedziskach, Kruszwicy i Strzelnie.


KŁECKO
 świętuje z monarchami już od kilku lat, w tym roku jednak było wyjątkowo, po raz pierwszy bowiem miasto dołączyło do oficjalnego, ogólnopolskiego Orszaku Trzech Króli. Mędrcy ze swoimi światami wyruszyli z trzech różnych miejsc, by spotkać się przy amfiteatrze, gdzie zaprezentowana została krótka inscenizacja wizyty mędrców u Heroda. Następnie wszyscy udali się na Mszę świętą, a po jej zakończeniu, do betlejemskiej stajenki, gdzie spotkanie zakończyło wspólne kolędowanie.  


W WĄGROWCU orszak wyruszył po Mszy świętej prowadzony przez monarchów, w których postaci wcielili się tradycyjnie duszpasterze z fary: ks. kan. Piotr Kalinowski, ks. Szymon Pawłowski i ks. Jacek Wichłacz. W sercu miasta, czyli na wągrowieckim Rynku kolędników powitały władze miasta i wszyscy wspólnie udali się do fary, by złożyć pokłon Dzieciątku i wspólnie kolędować.


Swój orszak miała również SŁUPCA. Kolędnicy przemierzający ulice miasta zatrzymali się m.in. przy kolumnie, z której opiekuńczym spojrzeniem mieszkańców obejmuje patron św. Wawrzyniec.


Za gwiazdą i monarchami do betlejemskiej stajenki podążali też mieszkańcy PIECHCINA odwiedzając po drodze pałac Heroda i wspólnie kolędując.


W TRZEMESZNIE orszak odbył się po raz pierwszy. Po Mszy św. w bazylice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 wystawiły jasełka, a następnie wszyscy, prowadzeni przez jeźdźców na koniach podążyli na plac przed Miejskim Domem Kultury, gdzie odbyło się wspólne kolędowanie, które poprowadził zespół muzyczny z parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła z Kruszwicy.


Do PYZDR królowie zawitali po raz drugi. W południe przybyli do fary, by wspólnie z mieszkańcami miasta uczestniczyć w Mszy św. Po jej zakończeniu, prowadzeni przez gwiazdę, śpiewając kolędy odwiedzili pałac Heroda, przyglądali się walce aniołów z diabłami oraz przeszli przez bramy nieba, aby dotrzeć do Świętej Rodziny. Mimo śnieżnej aury w orszaku wzięło udział wielu mieszkańców miasta. Na każdego czekał specjalnie przygotowany pakiet gadżetów oraz gorąca herbata i ciasto.


W POBIEDZISKACH orszak zorganizowano po raz czwarty. Wyruszył po Mszy św. z kościoła pw. Świętego Ducha i przeszedł na Rynek, gdzie mędrcy oddali pokłon Dzieciątku i gdzie odbyło się wspólne kolędowanie.


KRUSZWICA również kolędowała z monarchami, którzy dla odmiany przyjechali w bryczce. Mieszkańcy miasta prowadzeni przez gwiazdę dotarli do żłóbka, gdzie złożyli hołd Dzieciątku. Jako że trwa Rok Miłosierdzia razem pasterzami, aniołami i mędrcami kolędowali św. Jan Paweł II i św. Faustyna Kowalska, apostołka Bożego miłosierdzia. 


W STRZELNIE również odbyło się kolędowanie z monarchami. Podobnie jak w Gnieźnie obecny był także książę Mieszko I i królowa Jadwiga. 

 

Za przesłane relacje serdecznie dziękujemy :)

 

Polecamy