sobota, 22 lutego 2020 r.

Modlitwa małżonków

Ponad osiemset par małżeńskich odnowiło ślubną przysięgę podczas specjalnych Mszy św. zorganizowanych w kilku parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Do wspólnej modlitwy przy relikwiach błogosławionych małżonków Zelii i Ludwika Martin zaproszono pary dopiero co zaślubione i takie, które przeżyły z sobą kilkanaście i kilkadziesiąt lat, w szczególności zaś te, które w tym roku świętują okrągłe rocznice.


W wielu parafiach wspólnie z małżonkami modlił się bp senior Bogdan Wojtuś. W homiliach zwracał szczególną uwagę na powołanie małżonków do świętości. Jak przypomniał, powołanie to akcentował Sobór Watykański II, rozwinął zaś i w sposób szczególny podkreślał św. Jan Paweł II – papież rodzin. – Wzajemna miłość, jedność, a także przyjęcie i wychowanie potomstwa, którym Bóg małżonków obdarza to istota małżeństwa – zaznaczył bp Wojtuś dodając, że dobrym przykładem realizacji małżeńskiego powołania są wspomniani bł. Zelia i Ludwik Martin. – Oni – wskazywał – są dla was drodzy małżonkowie pięknym wzorem do naśladowania. Bądźcie jak oni misjonarzami życia i miłości – prosił. Nawiązał także do trwającego Roku Miłosierdzia, zachęcając małżonków do praktykowania na co dzień uczynków miłosierdzia  co do duszy i co do ciała. Przykład rodziców, dawany w tym względzie dzieciom w codziennym rodzinnym życiu, jest nie do przecenienia. Biskup senior zachęcał również małżonków do angażowania się w apostolat świeckich, zwłaszcza w działalność ruchów prorodzinnych takich jak Domowy Kościół czy Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Na zakończenie Eucharystii pary małżeńskie otrzymały indywidualne błogosławieństwo relikwiami błogosławionych małżonków, książkę o. Kazimierza Lubowickiego OMI „Życie małżeńskie uczynić  Eucharystią” oraz broszurę o uczynkach miłosierdzia.


Msze św. dla małżeństw odbyły się w parafiach: Nawiedzenia NMP w Markowicach,  Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie, św. Wawrzyńca w Słupcy, św. Jakuba w Wągrowcu, Wniebowzięcia NMP we Wrześni, św. Michała w Pobiedziskach, w parafii w Gościeszynie oraz Matki Zbawiciela w Gnieźnie. Tegoroczne spotkania zorganizowane przez Referat Rodzin Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie wpisały się w kalendarz przygotowań do obchodów 50. rocznicy istnienia Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Modlitwie towarzyszyły noworoczne spotkania doradców życia rodzinnego. W ich ramach przekazane zostały bieżące informacje, omówiono biuletyn Duszpasterstwa Rodzin, plan rekolekcji dla doradców oraz spotkań formacyjnych z rejonowymi doradcami.

 

Fot. Arch. Referat Rodzin 

Polecamy