sobota, 22 lutego 2020 r.

U źródeł chrzcielnych Polski

Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia rozpoczęła cykl audycji dotyczących Chrztu Polski w ramach niedzielnego porannego programu „Familijna Jedynka”. Cykl zainaugurowała opowieść o św. Wojciechu, historii katedry gnieźnieńskiej oraz symbolicznym znaczeniu chrztu w dziejach Polski z udziałem Prymasa Polski.


„Katedra Gnieźnieńska, zwana jest często matką katedr w Polsce. Tu tworzyła się tożsamość polskiego Kościoła, a warto wiedzieć, że w wiekach średnich była to tożsamość całego państwa i jego mieszkańców” – powiedział w audycji historyk dr Radosław Lolo, znawca wieków średnich. „Wydarzenia, które miały miejsce w 1000 roku, na kanwie życia, męczeńskiej śmierci i kanonizacji św. Wojciecha, były aktami założycielskimi, jeśli chodzi o Kościół w Polsce, jako oddzielną od struktur zewnętrznych, suwerenną metropolię. Katedra ta jest więc symbolem niezależności Polski. Wszystkie następne wydarzenia w dziejach naszego państwa były funkcją przyjęcia chrztu. Czyli wszystkie bitwy, osiągnięcia prawne, tworzenie struktur państwowych, wynikały z faktu, że przyjęliśmy drogę funkcjonowania w cywilizacji chrześcijańskiej” – tłumaczył.


Aby zrozumieć teraźniejszość, trzeba spojrzeć w przeszłość. Bez chrztu Mieszka, który stał się pierwszym chrześcijaninem w Polsce, nie byłoby naszej państwowości. Przyjęcie chrześcijaństwa było naturalnym wejściem nie tylko w cały układ duchowy i religijny, ale przede wszystkim polityczny ówczesnej Europy. Wtedy to, co państwowe było na wskroś związane z przeżywaniem wiary i chrześcijaństwem” – mówił kolejny gość Familijnej Jedynki bp Marek Solarczyk z diecezji warszawsko-praskiej.


Prymas Polski z kolei przypomniał, że kiedy św. Jan Paweł II mówił o związkach wiary i kultury wskazywał, że mamy swoje korzenie w sakramencie chrztu świętego, z którego wyrosły przez wieki różne dzieła. „Pytanie brzmi, czy potrafimy czerpać z tego bogactwa?” – pytał abp Wojciech Polak. „Naszą historię można porównać do rzeki, do której wchodzą różne strumyki, dopływy, to różne tradycje i kultury, które tworzyły Polskę przez wieki. Jednak zasadniczy nurt, nadało mu właśnie chrześcijaństwo. W związku z jubileuszem powinniśmy podziękować Bogu za to, że jesteśmy ochrzczeni. Można to zamknąć w trzech słowach: refleksja, dziękczynienie i świadectwo” – dodał.


 Audycja

Specjalny SERWIS radiowy poświęcony 1050. Rocznicy Chrztu Polski 

Polecamy