poniedziałek, 1 czerwca 2020 r.

Gnieźnieńskie Święto Rodziny

Po raz drugi odbywa się w Gnieźnie Święto Rodziny adresowane zarówno do małżeństw i rodzin, jak i młodych ludzi przygotowujących się do ich założenia. W programie wykłady i prelekcje m.in. o naprotechnologii, a także Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich.


„Spotkanie to jest okazją, by o rodzinie porozmawiać, by się rodziny wciąż na nowo uczyć i by się za rodzinę modlić” – mówi Małgorzata Kędzierska, która jest jedną ze współorganizatorek przedsięwzięcia. Jak przyznaje, jego idea zrodziła się półtora roku temu w środowisku Duszpasterstwa Służby Zdrowia z potrzeby przypomnienia o znaczeniu rodziny i jej roli w prowadzeniu człowieka do świętości.


„Wystarczy spojrzeć na świętych – Karolinę Kózkównę, siostrę Faustynę, św. Maksymiliana, św. Jana Pawła II czy bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, by dostrzec, w jak wielkim stopniu rodzina przyczynia się do kształtowania człowieczeństwa” – podkreśla współorganizatorka spotkania i dodaje, że drugą inspiracją była chęć zwrócenia uwagi na problematykę, o której wciąż zbyt mało się mówi, a jest ona niezwykle istotna choćby zagadnienie naprotechnologii. „To temat wciąż niezrozumiały, a często w ogóle nieznany” – przyznaje Małgorzata Kędzierska.


Święto Rodziny rozpoczęło się w sobotę wykładem ks. dr. Wojciecha Rzeszowskiego nt. trwającego Roku Miłosierdzia. Uczestnicy mieli też czas na adorację Najświętszego Sakramentu i Mszę św., a popołudniu wysłuchali kolejnych wykładów m.in. nt. komunikacji w związku. Przygotowano także specjalny blok dla młodzieży, która świętuje dziś w Gnieźnie wspomnienie swojego patrona św. Stanisława Kostki. W programie znalazł się wykład nt. seksualności oraz koncert grupy „Wyrwani z niewoli”.  Wykłady i świadectwa zaplanowano także na niedzielne popołudnie. Wcześniej rodziny i małżeństwa spotkają się na Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, podczas której odnowią ślubne przyrzeczenia.

 
B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk  

Polecamy