niedziela, 7 czerwca 2020 r.

Misjolodzy w Gnieźnie

W Gnieźnie trwa dwudniowy Zjazd Misjologów Polskich nawiązujący w swoim temacie do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Z uczestnikami spotkali się m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak oraz abp senior Henryk Muszyński.


Wśród uczestników zjazdu jest m.in. bp Jan Piotrowski z Kielc oraz ks. prof. Jan Górski, prezes Stowarzyszenia Misjologów Polskich. Spotkanie rozpoczęło się oficjalnie 12 września Mszą św. w kaplicy domu arcybiskupów gnieźnieńskich, sprawowaną pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka. W krótkim słowie Prymas Polski przypomniał, że ewangelizacyjna misja Kościoła realizuje się w drodze. Dlatego Kościół wyszedł z Wieczernika. Wskazał także na gnieźnieński wieczernik polskiego milenium, z którego w 1979 roku św. Jan Paweł II wołał profetycznie, że „nie pójdziemy w przeszłość, ale pójdziemy ku przyszłości”. Wskazał także na szczególny genius loci Gniezna, gdzie misyjny duch św. Wojciecha - misjonarza i patrona Polski, nadal trwa. Podczas spotkania Prymas Polski otrzymał honorowe członkostwo w Stowarzyszeniu Misjologów Polskich.


W przedpołudniowej sesji uczestnicy zjazdu wysłuchali dwóch referatów: „Misyjna świadomość Kościoła Domowego”, który przygotował gospodarz spotkania ks. dr Franciszek Jabłoński oraz „Misyjny wymiar 1050. rocznicy Chrztu Polski”, który wygłosił gość specjalny zjazdu abp. senior Henryk Muszyński. W czasie dyskusji i popołudniowych obrad dyskutowano m.in. o współczesnym kształcie misjologii w Polsce oraz spadającej liczbie powołań kapłańskich i misyjnych. Dlatego – jak przyznał ks. Jabłoński – tak istotne jest zaangażowanie osób świeckich. „A może dać większą szansę świeckim misjonarzom i wolontariuszom, którzy wyjeżdżaliby na misje także z rodzinami? Takie ekipy ewangelizują świat. Myślę, że to jest właśnie przyszłość misyjnego Kościoła” – stwierdził ks. Jabłoński. Zdaniem ks. Grzegorza Wita, sekretarza Stowarzyszenia Misjologów Polskich, pozytywnym sygnałem mogą być Światowe Dni Młodzieży. „Myślę, że jest już zasianych wiele misyjnych i misjonarskich powołań, które w swoim czasie dojrzeją. Obserwujemy większe zainteresowanie, które można rozwijać choćby poprzez zakładanie ognisk misyjnych dorosłych, młodzieży i dzieci” – przyznał ks. Wit. Zjazd potrwa do 13 września. W czasie pobytu w Gnieźnie misjolodzy obejrzeli m.in. kolekcję starodruków. Stowarzyszenie istnieje od 2007 roku i skupia około 80 osób. 


B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk  

Polecamy