piątek, 5 czerwca 2020 r.

Pielgrzymka LSO (video)

Ponad 800 ministrantów, lektorów i ceremoniarzy – chłopców i dziewcząt z całej archidiecezji gnieźnieńskiej uczestniczyło 10 września w Gnieźnie w jubileuszowej pielgrzymce LSO z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wspólnie z nimi modlili się ich duszpasterze oraz Prymas Polski abp Wojciech Polak.


„U źródeł chrzcielnych Polski spotykają się dziś ci, którzy są najbliżej ołtarza. Jest to dzień spotkania ze słowem Jezusa, z Chrystusem przychodzącym do nas w Eucharystii, dzień spotkania we wspólnocie Kościoła, w tej wspólnocie, która pragnie w sposób szczególny Chrystusowi służyć” – mówił witając młodych pielgrzymów abp Wojciech Polak. Zachęcał ich jednocześnie, by dziękując za swój własny chrzest i odnawiając chrzcielne przyrzeczenia zastanowili się nad swoim życiowym powołaniem. „Dziś jest okazja, by zapytać Chrystusa, co ze mną będzie dalej w życiu, jaki jest Jego pomysł, jaki plan, jakie ma marzenie o moim życiu. A stawiając to pytanie nie wahajmy się powiedzieć Chrystusowi tak!” – dodał Prymas Polski.


Do stawiania sobie tych ważnych, życiowych pytań zachęcał ministrantów, lektorów i ceremoniarzy także nowy rektor gnieźnieńskiego PWSD ks. Przemysław Kwiatkowski. W homilii, nawiązując do czytanej wcześniej Ewangelii, a także charakteru spotkania w Gnieźnie, przypomniał, że pielgrzymka to coś więcej niż wycieczka. Na pielgrzymkę bowiem idzie się po to, aby Kogoś spotkać. Aby spotkać Jezusa, ale i drugiego człowieka.


„Pielgrzymka zawsze ma coś w sobie, nawet taka krótka, nawet jeśli przyjechaliśmy z bliska, albo przeszliśmy tylko te kilkaset metrów z gnieźnieńskiego Rynku. Nawet jeśli wtedy myśleliśmy o niebieskich migdałach, nasze nogi coś mówiły. Musieliśmy zrobić ten pierwszy krok. I tak samo jest w życiu. Jaki to krok, którego Pan Jezus chce w Twoim życiu?” – pytał ks. Kwiatkowski i zachęcał młodych, by dali się Jezusowi poprowadzić, by mieli otwarte uszu i serca, by życie budowali na Nim, a nie na piasku własnych możliwości. „Wtedy – mówił – życie będzie owocne, będzie miało smak”.


Wspominał też swoją krótką, ale pouczającą współpracę z Liturgiczną Służbą Ołtarza w jednej z parafii. „Po Mszy św. wszyscy wracali zawsze do kościoła, klękali przy balaskach i modlili się przez chwilę. Ja tego nie robiłem. Oni mnie tego nauczyli. Nauczyli mnie dziękowania” – dodał. Na koniec prosił wszystkich obecnych o modlitwę w intencji kleryków, którzy w tym roku rozpoczynają drogę rozeznawania powołania w gnieźnieńskim seminarium duchownym. Zaprosił też młodych, rodziców i księży na comiesięczne spotkania modlitewne, które już wkrótce będą się w seminarium regularnie odbywać.


 


W czasie Mszy św. młodzi pielgrzymi odnowili chrzcielne przyrzeczenia. W modlitwie powszechnej modlili się m.in. w intencji swoich zmarłych kolegów i koleżanek oraz o powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie wśród Liturgicznej Służby Ołtarza. W modlitwie towarzyszyli im duszpasterze z parafii oraz archidiecezjalni opiekunowie LSO: ks. Jakub Dębiec i ks. Ryszard Gilas. Przy najmłodszych byli też rodzice.


Jubileuszowa pielgrzymka LSO archidiecezji gnieźnieńskiej odbyła się w ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przed Mszą św. ministranci, lektorzy i ceremoniarze spotkali się z Prymasem Polski na gnieźnieńskim Rynku, by następnie, wspólnie z nim i kapłanami przejść w procesji na Wzgórze Lecha i wejść do katedry gnieźnieńskiej przez najstarszą w Polsce Bramę Miłosierdzia – Drzwi Gnieźnieńskie. Po południu wszyscy spotkali się na Placu św. Wojciecha, gdzie czekał na nich nie tylko poczęstunek, ale także wiele atrakcji. Tam również podziękowano i uhonorowano tych, którzy przy ołtarzu służą najdłużej.  

 

 • Michał Krzesiński, 26 lat służby, Juncewo
 • Tomasz Kosmalski, 28 lat służby, Inowrocław parafia pw. Imienia NMP
 • Dawid Gromacki, 18 lat służby, Jerzykowo
 • Rafał Rajch, 20 lat służby, Września Fara
 • Marcin Rajch, 20 lat służby, Września Fara
 • Grzegorz Wiechciński, 44 lata służby, Orzechowo
 • Sławomir Zakrzewski, 30 lat służby, Pawłowo
 • Roman Broński, 38 lat służby, Murowana Goślina, parafia pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa
 • Marian Kożuch, 29 lat służby, Lisewo Kościelne
 • Bogdan Majewski, 29 lat służby, Chodzież, parafia pw. św. Floriana
 • Wojciech Grochal, 20 lat służby, Chodzież, parafia pw. św. Floriana
 • Michał Pomin, Janowiec Wielkopolski
 • Jarosław Kaźmierczak, 16 lat służby, Trzemeszno,
 • Marek Łaniecki, 20 lat służby, Żnin parafia pw. św. Floriana
 • Piotr Makowiecki, 21 lat służby, Gniewkowo
 • Marek Kubacki, 48 lat ssłużby, Waliszewo
 • Marek Jeżewski, 44 lata służby, Łagiewniki Kościelne
 • Eugeniusz Wolek, 30 lat służby, Gniezno parafia pw. bł. Radzyma Gaudentego
 • Patryk Modrzejewski, Inowrocław, parafia pw. Królowej Jadwigi

 


B. Kruszyk KAI
Fot. R. Wichniewicz, B. Kruszyk, J. Andrzejewski 

Polecamy