sobota, 6 czerwca 2020 r.

Pieranie: rocznica koronacji

Wspólnota parafialna w Pieraniu dziękowała za tegoroczne plony i wspominała koronację wizerunku czczonej w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Korony na skronie Madonny z Dzieciątkiem nałożył przed 49 laty kard. Stefan Wyszyński.


„Te korony, dłońmi Księdza Prymasa włożone na głowę tutejszej Kujawskiej Księżnej, Kujawskiej Pani, są nie tylko wyrazem naszej wielkiej wdzięczności, ale jest to jednocześnie nasze wielkie zobowiązanie na nowe tysiąclecie, które mamy przed sobą. Dlatego całym żarem swych serc, całą płomienną swą wiarą u stóp ukoronowanej Pani Kujawskiej Ziemi, składamy  nasze słowa: Błogosławionaś, o Pani nasza, Królowo nasza, błogosławionaś Rodzicielko Syna Bożego, błogosławionaś karmicielko ducha chrześcijańskiego w naszym narodzie w ubiegłym tysiącleciu” – witał w 1967 roku uczestników koronacyjnych uroczystości mariolog bp Antoni Pawłowski. Słowa te są żywe do dziś, czego świadectwo dał ks. Andrzej Minge, emerytowany proboszcz parafii w Juncewie, który uczestniczył w tamtych historycznych wydarzeniach jako młody kapłan, a który 4 września przewodniczył rocznicowej Mszy św. z udziałem parafian, gości i duchownych.


Łaskami słynący pierański wizerunek Matki Bożej Łaskawej niedawno powrócił do świątyni po półrocznych pracach konserwatorskich. Koronacja w 1967 roku była drugą w historii obrazu. Po raz pierwszy koronami został ozdobiony 2 lipca 1722 roku przez bp. Krzysztofa Szembeka. Blisko 250 lat później czyniąc to samo kard. Wyszyński mówił, że w pierańskiej świątyni rządzi miłością Pani Kujaw, że przez tę ziemię pierańską przechodziła przez wieki Boża miłość i że trzeba dołożyć wszelkich starań, by umocnić jak najbardziej cześć Matki Najświętszej w naszej Ojczyźnie i w sercach wszystkich dzieci Bożych.


O obrazie czytaj TUTAJ 

 

BK
Fot. D. Skóra

Polecamy