piątek, 5 czerwca 2020 r.

Prymas na Forum Ekonomicznym

Abp Wojciech Polak był gościem 26. Forum Ekonomicznego w Krynicy. We wtorek 6 września Prymas Polski wziął udział w panelu dyskusyjnym  pt. „1050 lat – i co dalej? Polska chrześcijańska i postchrześcijańska”.


Wspólnie z metropolitą gnieźnieńskim w dyskusji udział wzięli: reżyser Krzysztof Zanussi, dominikanin o. Maciej Zięba OP, podróżnik Marek Kamiński oraz profesor Uniwersytetu Viadrina Jens Lowitzsch. Rozmowę moderował Juliusz Braun. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że chrześcijaństwo ma przyszłość w Europie, o czym świadczą takie wydarzenia jak niedawne Światowe Dni Młodzieży. Przestrzegali jednocześnie przed „wkradaniem się” w chrześcijaństwo nacjonalizmu czy fundamentalizmu. „Aprobata dla tego typu myślenia nie tylko jest niewłaściwa, ale wręcz heretycka.  Tak nie może być. To odciąga od tego, co jest istotą chrześcijaństwa” – mówił Prymas Polski.


Przyznał również, że jego spojrzenie ku przyszłości jest pełne nadziei. U fundamentu tej przyszłości – chrześcijańskiej przyszłości Polski i Europy – leżą trzy elementy, o których mówił papież Jan Paweł II w Gnieźnie: Ewangelia, wizja człowieka oraz jej wkład w historię ludów i narodów. „Ewangelia to podstawowa karta wokół której – myślę – tworzy się i można na niej opierać fundamenty życia społecznego” – zaznaczył, dodając, że Ewangelia stanowiła fundament wielkich europejskich i polskich konstrukcji ustrojowych.


Metropolita gnieźnieński przyznał także, że szansę na religijne odnowienie Europy widzi w rozkwicie kultury duchowej młodych ludzi, które – według niego – szczególnie uwidoczniło się podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. „Renesans katolickiej nauki społecznej jest oczekiwany, troska o człowieka i dobro wspólne. Musimy się zastanowić, co nas łączy i co będzie nas łączyć w przyszłości” - mówił arcybiskup gnieźnieński.


za PAP
Fot. TT Radio Niepokalanów 

 

Polecamy