wtorek, 28 stycznia 2020 r.

Pielgrzymka LSO

Blisko dwa tysiące ministrantów i lektorów z całej Polski uczestniczyło w ubiegłą sobotę w dorocznej pielgrzymce, której celem był tym razem Poznań. Wśród uczestników była także grupa LSO z gnieźnieńskiej parafii pw. św. Wawrzyńca.


Głównym punktem spotkania pod hasłem „Idźcie i głoście” była w bazylice archikatedralnej, której przewodniczył metropolita warmiński abp Józef Górzyński. W homilii podkreślił, że liturgia jest szkołą uczestnictwa w tym, co boskie. W Eucharystii Bóg bowiem objawia się najpełniej na ziemi. Przewodniczący Podkomisji ds. Służby Liturgicznej zaznaczył, że życie chrześcijanina powinno być na wzór Mistrza z Nazaretu. „Trzeba umieć przenieść doświadczenie spotkania z Chrystusem na liturgii w codzienność, w relacje w rodzinie, z przyjaciółmi, z potrzebującymi” – przekonywał abp Górzyński. Zaznaczył, że sensem posługi ministranta jest pragnienie służenia Chrystusowi w drugim człowieku. „Służąc drugiemu człowiekowi, który potrzebuje naszego posługiwania, wyrażamy miłość do Boga” – przypomniał metropolita warmiński.


Ogólnopolskie spotkanie ministrantów rozpoczęło się od nawiedzenia wybranych kościołów w centrum stolicy Wielkopolski. Szlak ewangelizacyjny pielgrzymki obejmował kilkanaście świątyń chętnie odwiedzanych i rozpoznawalnych przez mieszkańców Poznania, m.in. kościół pw. św. Marcina, pw. Bożego Ciała, pw. św. Franciszka Serafickiego, pw. św. Małgorzaty, pw. św. Wojciecha, sanktuarium św. Józefa czy kościół pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami. W świątyniach młodzi pielgrzymi poznawali historię danego miejsca i jego znaczenie dla poznaniaków. Spotkali się też m.in. z przedstawicielami seminariów duchownych czy klasztorów oraz wspólnot młodzieżowych, jak KSM-u, Ruchu Światło-Życie, Duszpasterstwa Młodzieży czy Szkolnych Kół Caritas. Podczas spotkania przedstawiono też wyniki konkursów ogłoszonych przez ogólnopolski miesięcznik dla ministrantów „KnC – Króluj nam Chryste”. Obok konkursu indywidualnego, pismo ogłosiło też konkurs adresowany do wspólnot ministranckich. Zadaniem grup ministranckich było przygotowanie krótkiego, dwu-, trzyminutowego filmu promującego Liturgiczną Służbę Ołtarza w perspektywie hasła roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście”. Pielgrzymkę zakończył koncertu zespołu 2Tm 2,3.

za KAI
Fot. archiwum LSO parafia pw. św. Wawrzyńca

Polecamy