wtorek, 28 stycznia 2020 r.

Podziękowano mecenasom

Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie po raz kolejny podziękowało osobom wspierającym ratowanie zabytków słowa. W zorganizowanej 12 czerwca Sesji Mecenatu Skarbów Słowa uczestniczyli także dyrektorzy archiwów diecezjalnych, goszczący w Gnieźnie na dorocznym zjeździe.


Mecenat Skarbów Słowa to zainaugurowana w 2012 roku akcja gnieźnieńskiego Archiwum Archidiecezjalnego, mająca na celu ratowania zniszczonych zabytków piśmiennictwa polskiego, znajdujących się w zasobach placówki. Co roku honorowani są ci, którzy się w nią włączają. Tym razem do grona miłośników skarbów słowa dołączyli: ks. Sławomir Zadłużny, proboszcz parafii w Mielżynie, ks. Maciej Pacanowski, proboszcz parafii w Grabowie Królewskim, ks. Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Polowej w Warszawie oraz Maurycy Klatt, Polak mieszkający w Irlandii. Okolicznościowe dyplomy darczyńcom wręczył ks. infułat Jerzy Stefański. 


Spotkanie było również okazją do podsumowania prac konserwatorskich przeprowadzonych w ostatnim czasie w gnieźnieńskim archiwum oraz do zaprezentowania faksymiliów oprawy Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego, przygotowanych przez Wydawnictwo M i Wydawnictwo Tadeusz Serocki z Pelplina. Jak informuje ks. Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, jest to zapowiedź nowego wydawnictwa, które ukaże się w przyszłym roku i będzie zawierało wszystko to, co mieści w sobie jedna z najcenniejszych ksiąg w Europie. 


W sesji uczestniczyli także dyrektorzy archiwów diecezjalnych z całej Polski, którzy biorą udział w dorocznym zjeździe. Gniezno wybrano ze względu na przypadającą w tym roku rocznicę 600-lecia prymasostwa i wokół tego jubileuszu koncentrowały się zjazdowe referaty. Uczestnicy spotkania podjęli m.in. temat źródeł do historii prymasów i prymasostwa z akcentem na wielkich prymasów XX wieku oraz zapoznali się z ekslibrisami i superekslibrisami prymasów z zasobów biblioteki katedralnej. Spotkali się także z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem.


B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk 

Polecamy