wtorek, 28 stycznia 2020 r.

Rodzina Wincentyńska w Gnieźnie

W Gnieźnie trwa Kongres Wincentyński zorganizowany z okazji przypadającego w tym roku 400-lecia narodzin charyzmatu św. Wincentego a Paulo. W trzydniowym spotkaniu uczestniczy blisko pół tysiąca osób – księży misjonarzy, sióstr szarytek oraz świeckich zaangażowanych w dzieła wyrosłe z wincentyńskiego charyzmatu.


Gniezno wybrano nieprzypadkowo. Charyzmat wincentyński jest tu obecny od wielu dziesiątek lat przez posługę sióstr szarytek i działalność Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, którego członkinie nazywały siebie kiedyś „paniami miłosierdzia”. Nie bez znaczenia są także zakończone i trwające jubileusze – ubiegłoroczny 1050-lecia Chrztu Polski oraz obecny 600-lecia prymasostwa w Polsce.


„Gniezno jest nam bardzo bliskie zarówno ze względu na długoletnią obecność naszego zgromadzenia, jak i na historyczne znaczenie. To przecież kolebka Kościoła i wiary w Polsce” – mówi s. Jolanta Brandyk SM z Chełmna, która jest zaangażowana w przygotowanie i przebieg Kongresu. Jak dodaje, Rodzina Wincentyńska nie miała dotąd sposobności, by spotkać się w tak szerokim gronie. Jubileusz 400-lecia charyzmatu jest po temu doskonałą okazją.


„Chcemy podziękować Panu Bogu za dar charyzmatu św. Wincentego a Paulo. Chcemy pokazać światu, że ten charyzmat jest aktualny i wciąż bardzo potrzebny. Chcemy zachęcić do włączania się w dzieła wincentyńskie, a jest ich naprawdę wiele. To także sposobność, by się spotkać, poczuć wspólnotę, ucieszyć się tą naszą wincentyńską rodziną i zobaczyć, jak ona jest duża” – dodaje s. Jolanta.


Do Gniezna przyjechali księża misjonarze i siostry miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, Dzieci Maryi, Wincentyńska Młodzież Maryjna, Apostolat Maryjny i wiele innych wspólnot wyrosłych z charyzmatu wincentyńskiego. Dziś rano wszyscy spotkali się na modlitwie różańcowej w katedrze gnieźnieńskiej, a później uczestniczyli w Mszy św., której przewodniczył ks. Kryspin Banko CM, Wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Po Eucharystii wszyscy przeszli do Centrum Edukacyjno-Formacyjnym, gdzie odbyła się konferencja wprowadzająca i rozstrzygnięcie konkursu wincentyńskiego.


Po południu na Placu św. Wojciecha trwać będzie festiwal wincentyński, podczas którego przypomniana zostanie sylwetka św. Wincentego a Paulo oraz zaprezentowane zostaną wincentyńskie dzieła. Dla uczestników i wszystkich, którzy przyjdą na plac u stóp katedry zagrają „Siewcy Lednicy”. Wieczorem zaplanowano premierę musicalu „Milioner nędzarzy” o św. Wincentym. Muzyczny spektakl przygotowała Wincentyńska Młodzież Maryjna z Tczewa.


W niedzielę uczestnicy kongresu wysłuchają konferencji oraz wezmą udział w panelu dyskusyjnym. Dzieci natomiast ruszą na „Wincentyńską wyprawę”. Kongres zakończy południowa Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej, której przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Eucharystia będzie transmitowana na stronie www.archidiecezja.pl oraz kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej. 


B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy