niedziela, 23 lutego 2020 r.

60 tysięcy świec

W archidiecezji gnieźnieńskiej ruszyło doroczne Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Akcję zainaugurował 1 grudnia wieczorem abp Wojciech Polak. „To wielkie dobro” – mówił Prymas zapalając jedną z przygotowanych na ten rok świec.


Symboliczna inauguracja tegorocznego „Wigilijnego Dzieła” miała miejsce podczas odbywającego się w Gnieźnie skupienia Parafialnych Zespołów Caritas. Zachęcając do włączenia się w akcję i tym samym pomocy dzieciom abp Polak zawrócił uwagę na ekumeniczny charakter przedsięwzięcia, które realizują wspólnie: katolicka Caritas,  ewangelicka Koinonia i prawosławna Eleos. „W roku 500-lecie Reformacji, który przeżywaliśmy, byliśmy często pytani o możliwość współpracy między nami. Coroczne Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, a więc świeca na nasz wigilijny stół pokazuje, jak wiele możemy zrobić razem” – stwierdził Prymas Polski.


Tegoroczna akcja jest już dwudziestą czwartą z kolei. Towarzyszy jej hasło „Miłosierdzie jest jedno”. Wskazuje ono na obowiązek niesienia pomocy potrzebującemu bez względu na jego wyznanie, pochodzenie czy status społeczny. Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej przygotowała łącznie 60 tysięcy świec, które w Adwencie będą rozprowadzane w parafiach. Złotówka z każdej pozostanie we wspólnocie i przekazana zostanie na realizowane przez nią dzieła charytatywne. Resztę Caritas wykorzysta na pomoc dzieciom w prowadzonych przez siebie placówkach. „Pieniądze te przeznaczamy na różnego rodzaju wsparcie naszych podopiecznych w świetlicach środowiskowych, domach dziecka, ochronce, jadłodajni czy też w domu dla samotnych matek. Płomień świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom to taki ognik nadziei dla tych, którzy mają mniej kolorowe życie” – mówi dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. prałat Krzysztof Stawski.


Świece w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej będą do nabycia od pierwszej niedzieli Adwentu (3 grudnia) w cenie 7 zł mała, 13 zł duża. 


B. Kruszyk KAI
Fot. ks. J. Kapelak

Polecamy